Felgyújtotta magát egy buddhista szerzetes Tibetben
A Tapey néven azonosított szerzetest péntek délután lőtték meg önégetési kísérlete után Tibetben, a Szecsuan (Sichuan) tartománybeli Apa (Aba) városban - közölte a londoni székhelyű Free Tibet (Szabad Tibet) egyesület, a washingtoni székhelyű International Campaign for Tibet (Nemzetközi Mozgalom Tibetért) nevű szervezet és az indiai száműzetésben működő tibeti emigráns kormányhoz kapcsolódó phayul.com hírportál.
A jelentések szerint a szerzetest feltehetőleg kórházba szállították. Állapotáról nincsenek értesülések.
A hivatalos Xin Hua kínai hírügynökség rövid jelentésében, hivatkozva Shi Jun helyi kommunista pártvezetőre, megerősítette, hogy egy szerzetesi ruhát viselő férfi a kolostorból kijövet felgyújtotta magát. Shi közölte, hogy a rendőrség eloltotta a tüzet, és férfit anyakán és fején égési sérülésekkel kórházba szállították. A Xin Hua nem tett említést arról, hogy a rendőrség lőtt volna.
Egy másik emberi jogi szervezet, a Students for a Free Tibet (Diákok a Szabad Tibetért) úgy tudja, hogy az incidens Kirti kolostor közelében történt, amikor a hatóságok megakadályozták, hogy mintegy ezer szerzetes bejusson a szent hely belsejébe. A szerzetesek ezután szétszéledtek, de egyikük, a Tapey néven azonosított húsz év körüli férfi, aki egy táblán a dalai láma arcképét tartotta a kezében, benzinnel öntötte le és felgyújtotta magát, majd a biztonsági erők több lövésétől találva összerogyott. Egy gépkocsin állítólag egy közeli kórházba szállították.
Tibetben szerdán kezdődtek az újévhez kapcsolódó hagyományos ünnepségek, de sok tibeti nem hivatalosan bojkottálja ezeket, emlékezve az egy évvel ezelőtti tüntetésekre és az azokat követő hatósági leszámolásokra. A dalai láma, Tibet száműzetésben élő vallási vezetője úgy nyilatkozott, hogy a jelenlegi körülmények között nem helyénvaló ünnepségeket rendezni.
A tibeti újév mellett a jövő hónapra esik a levert 1959-es Kína-ellenes tibeti felkelés 50. évfordulója. A dalai láma és sok ezer híve akkor hagyta el Tibetet, és azóta él száműzetésben. A kínai hatóságok nem engednek újságírókat a tartományba, ezért független forrásból lehetetlen ellenőrizni a történteket.