Felfüggesztették a szíriai ENSZ-missziót
A Szíriában fegyvertelenül vizsgálódó megfigyelők életét jártukban-keltükben is nagy veszély fenyegeti, miután az elmúlt tíz napban újra az erőszak lett úrrá az országon – indokolta bejelentésében Mood a misszió felfüggesztését. Eszerint a megfigyelők további intézkedésig az állomáshelyükön maradnak.
Mood pénteken arról beszélt, hogy sem Bassár el-Aszad rezsimjének hadserege, sem a vele szemben álló ellenzéki erők körében nem érez hajlandóságot a békére. Az, ami az UNSMIS-szel történik, egyébként kísértetiesen hasonlít az Arab Liga korábbi missziójának a kudarcára: alig egy hónap után januárban a pánarab szervezet küldöttségének a ténykedését is felfüggesztették a zavartalanul dúló erőszak miatt. Bár ezután Katar és Szaúd-Arábia vezetésével diplomáciai offenzíva indult az ENSZ-ben az Aszad-rezsim ellen, a Biztonsági Tanács Oroszország vétója nyomán nem tudta határozatban elítélni Szíriát; Kofi Anna volt ENSZ-főtitkár különlges megbízotti státuszt kapott, az általa készített hatpontos béketerv első eleme, a tűzszünet azonban néhány hét alatt semmivé foszlott. Az UNSMIS 298 katonai megfigyelője és a 112 fős civil különítmény az Annan-béketerv betartását felügyeli.
A szíriai ellenzék berkeiben eközben sokan azt mondják, hogy a megfigyelők jelenléte csak arró jó, hogy Aszad időt nyerjen. Bár az Egyesült Államok és Franciaország is ígért már kommunikációs segítséget az ellenzéki erőknek, a külföldi katonai beavatkozás jelenleg kizárt dolognak számít. (Ami a nyugati támogatást illeti, az mostanában egyre érezhetőbben csak kénytelen-kelletlen megy, a rezsim megdöntésén kívül az ellenzéki szervezetek ugyanis főleg az egymás elleni intrikákkal vannak elfoglalva. Ékesszóló példája ennek az ernyőszervezetként működő Szíriai Nemzeti Tanács vezetőjének a lemondása néhány héttel ezelőtt.)
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű ellenzéki szervezet szerint szombatra virradóra huszonöt ember halt meg a kormányerők és az ellenzék harcaiban. Az áldozatok közül heten Damaszkusz egyik elővárosában, Dumában vesztették életüket, de voltak halottjai az Aszad-rezsim Homsz ellen indított új offenzívájának is. Szíriában ENSZ-becslések szerint a felkelés 15 hónapja alatt több mint tízezren haltak meg erőszakcselekményekben, a polgári személyek pedig gyakorta kifejezett célpontjai a támadásoknak. Ennek nemcsak Hula és több más vérengzés volt tanúja, hanem azok a gyerekek is, akiket Aszad hadserege megkínoz, az ellenzék pedig harctéri feladatokra használ.