Felfüggesztette a kolumbiai kormány a béketárgyalásokat
Helyi médiajelentések szerint ez az első eset a FARC kormányellenes harcának fél évszázaddal ezelőtti kezdete óta, hogy a gerillák foglyul ejtenek egy tábornokot.
A kolumbiai elnök helyi idő szerint vasárnap este közölte, arra utasította a küldöttség tagjait, akik hétfőn Kubában részt vettek volna a béketárgyalások következő fordulóján, hogy ne utazzanak el Havannába, mert a tárgyalásokat addig nem folytatják, amíg a tábornokot szabadon nem engedik. Egyben figyelmeztette a FARC-t, hogy a békefolyamatot kockáztatja az újabb emberrablásokkal és az infrastruktúra elleni támadásokkal. A FARC a múlt héten már foglyul ejtette a hadsereg két tagját. A szervezetet egy indián törzs két tagjának megölésével is vádolják.
A Híradó szerint a FARC beszüntette váltságdíjért elkövetett emberrablásait, de tűzszünet híján legitimnek tartja a hadsereg tagjainak foglyul ejtését, hadifoglyoknak tekinti őket.
Az elnök közölte: katonákat küldenek a térségbe, hogy próbálják meg kiszabadítani a foglyokat. A kormány együttműködik a Nemzetközi Vöröskereszttel is kiszabadításuk ügyében. Santos bírálta a tábornokot is, amiért civil ruhában és testőrök nélkül olyan térségbe merészkedett, ahol lázadók tevékenykednek.
Alzate tábornokot idén nevezték ki az újonnan létrehozott Titán akciócsoport parancsnokává. Ennek a 2500 fős alakulatnak a feladata a gerillák és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem a távoli, Quibdo környéki, folyóvizek szabdalta dzsungelekben.
A legnagyobb kolumbiai gerillaszervezettel két éve zajló tárgyalásokat nem először függesztették fel. A tárgyalások napirendjén szereplő öt pont közül eddig háromban sikerült részleges megállapodásra jutni: a földreform, a kábítószer-kereskedelem és a lázadóknak a politikai életben való részvétele kérdésében.
A BBC szerint nagyjából 220 ezer ember halt meg az elmúlt ötven év fegyveres konfliktusai során Kolumbiában.