Kadhafi tíz lépést kapott a felkelőktől

A csütörtökön megölt volt líbiai vezető halálának okáról közelebbi információkat nem hoztak nyilvánosságra: a hírek ugyanolyan ellentmondásosak, mint három napja, az új vezetés állítólag életben szerette volna látni. Kadhafival Líbiában már kevesen törődnek: mindenki a felszabadítás kikiáltására készül.

Sérült volt, de túlélte volna. Előhúztuk a csatornából, tíz lépést, ha tehetett, aztán összerogyott – állt elő három nap alatt már a harmadik változattal Moammer Kadhafi haláláról Omran al-Oweib, a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanács (NTC) Szirtbe vezényelt katonai parancsnoka. A katonatiszt a BBC kérdésére nem tudta megmondani, ki adhatta le a gyilkos lövést: csak annyit árult el, hogy egységéből volt, aki végezni akart a bukott vezetővel, de ezt ő nem engedte.

Oweib szerint miután a lövés sérte és földre rogyott, Kadhafit megfogták és egy kórházba vitték. Itt már csak a puszta formalitások maradtak hátra, mert a Líbiát a forradalomig 42 éven át irányító vezető már halott volt. Ahogy azonban korábban Mahmúd Dzsibril miniszterelnök bejelentésére, Oweib verziójára is alaposan rácáfolnak nyilvánosságra került videófelvételek. Ezek tanúsága szerint Kadhafit a halála előtt is és után is vonszolták szülővárosa, Szirt utcáin.

Nem egyértelmű az sem, hogy egyáltalán felboncolták-e Kadhafit, akinek a holtteste egy miszrátai hűtőházban van közszemlére téve. Ez előtt hosszú, kígyózó sorok állnak, a tömegből pedig néha felhangzik az „Allah akbar!” kiáltás. Sokan az arcukhoz szorított kendővel védekeznek a terjengő bűz ellen. Az biztos, hogy Kadhafi fekszik kiterítve, de azt megállapítani nem lehet, hogy mi volt a halál közvetlen oka – írta a BBC helyszíni riportere. (A bukott líbiai vezető valószínűleg egy fejlövésbe halt bele.) Bár Ahmed Gebril, az NTC külügyi szóvivője szombaton azt mondta, felboncolták Kadhafit, az átmeneti kormányzat fő egészségügyi tisztviselőjére hivatkozva a BBC azt jelentette, hogy a halottkémi vizsgálat után a boncolás már felesleges.

Az ellentmondások és a habozás már a Nyugatnak és Oroszországnak is feltűnt. Amíg az Egyesült Államok nyílt és átlátható beszámolóra kérte fel a líbiai hatóságokat Kadhafi halálának körülményeivel kapcsolatban, a Kreml nevében nyilatkozó Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint  történtek „számos kérdést felvetnek”, így országa nemzetközi vizsgálatot követel az ügyben – az ENSZ-szel együtt. Dzsibril a maga részéről azt mondta, szívesebben látná életben Kadhafit, mert akkor a forradalomban megbukott vezetőnek törvény elé kellene állnia. „Személy szerint azt szeretném, bárcsak életben lenne. Tudni szeretném, miért csinálta ezt a líbiai emberekkel. Szívesen lennék a vádlója is” – nyilatkozta a politikus, aki szerint egy nemzetközi vizsgálat is „teljesen rendben lenne”, feltéve, hogy ez a vizsgálat nem sérti a muszlim temetkezési szokásokat. Kadhafi – és szintén meggyilkolt fia, Mutasszim – kiállított holttestét egyébként Dzsibril is megnézte.)

De Kadhafi temetésének a pontos ideje és a helye sem ismert még. Bár a hagyományok szerint mielőbb meg kellene adni neki a végtisztességet, az NTC szeretné titokban tartani a helyszínt és az időpontot, nehogy az 1969-ben puccsal hatalomra került ezredes végső nyughelye zarándokhellyé váljon. A legvalószínűbb, hogy Kadhafit Szirtben helyezik végső nyugalomra.

A helyszíni jelentések szerint a líbiaikat egyébként többnyire nem nagyon érdekli Kadhafi dicstelen halála: az öröm, hogy nincs többé, még most is tart. Az új tripoli vezetés vasárnap akarja kikiáltani Líbia felszabadulását.

A Washington Post ezzel párhuzamosan arról írt, hogy Kadhafinak 200 milliárd dolláros vagyona volt készpénz, bankszámla, ingatlan, arany és különféle befektetések formájában szerte a világon. Ez a 200 milliárd dollár minden egyes líbiainak harmincezret jelentene, ha szétosztanák. Líbia lakóinak egyharmada a szegénységi küszöb alatt él.

Kadhafi holttestét fotózza egy katona Miszrátában. Titkos nyughelyet ígérnek.
Men take pictures of Muammar Gaddafi's corpse displayed at a house in Misrata October 20, 2011. Gaddafi was killed by Libyans he once scorned as "rats", succumbing to wounds, some seemingly inflicted after his capture by fighters who overran his last redoubt on Thursday in his hometown of Sirte. REUTERS/Thaier al-Sudani (LIBYA - Tags: CONFLICT POLITICS) )
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.