Felbomlott a holland kormánykoalíció
Tájékoztatta Beatrix királynőt kormánya lemondásáról Jan Peter Balkenende holland miniszterelnök - jelentette a holland média szombat délután. Az uralkodó e napokban Ausztriában tölti szabadságát, de várhatóan megszakítja azt a hazájában kirobbant kormányválság miatt. Hivatalos közlések szerint Balkenende telefonon vette fel a kapcsolatot a királynővel.
Balkenende kereszténydemokrata miniszterelnök nagykoalíciós kormánya szombat hajnalba nyúló, többórás tanácskozás után esett szét.
A kabinetből hivatalosan a második legnagyobb erő, a szociáldemokrata Munkapárt (PvdA) válik ki. A kormányfő Kereszténydemokrata Tömörülése (CDA) azonban a kicsiny Keresztény Unióval (CU) nem birtokol a kormányzáshoz elegendő többséget.
Balkenende mindazonáltal hajnali sajtónyilatkozatában azt mondta, tervet készít a kétpárti kormányzásra.
"Az elmúlt néhány napban már látható volt, hogy nem tudunk egységes álláspontra jutni" - mondta a kormányfő hágai sajtójelentések szerint. - "Ha viszont nincs bizalom, nehéz együtt dolgozni. E kormány számára nincs már követendő jó út."
A mintegy 1600 fős holland misszió - a NATO afganisztáni küldetésének keretében - nehéz helyszínen, a déli Uruzgán tartományban tevékenykedik, és 2006 óta húsznál több katonát vesztett el. Az eredeti tervek szerint a csapatokat idén nyártól év végéig ki kellene vonni az ázsiai országból, ám Hollandia szövetségesei azt szeretnék, ha küldetésüket egy évvel meghosszabbítanák. Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár hivatalos levélben kérte az utóbbira a hágai vezetést.
Balkenende és pártja hajlott is a hosszabbításra - a létszám csökkentése mellett -, ám a Wouter Bos pénzügyminiszter vezette Munkapárt ragaszkodott a küldetés idei befejezéséhez.
Az egyszer már meghosszabbított katonai misszió Hollandiában meglehetősen népszerűtlen, a lakosság és az ellenzéki pártok sem támogatják. A vita belpolitikai jelentőségét növelte, hogy március elején önkormányzati választásokat tartanak az országban.
Balkenende a kabineten belüli maratoni vita során állítólag szerette volna elérni, hogy későbbre halasszák a döntést - amelyre a parlament a jövő hónap elsejéig adott határidőt a kormánynak -, ám Bosék ragaszkodtak ahhoz, hogy még ezen a héten határozzanak.
Bos szombaton úgy nyilatkozott, hogy pártjának koalíciós partnerei "nem fogadták el a realitást", vagyis azt, hogy a parlamentben nem érhető el az uruzgáni misszió kiterjesztése.
A kormánykoalíció a 150 alsóházi helyből csak viszonylag kicsiny többséggel, 80 képviselővel rendelkezik. A koalíció szétesése után Beatrix királynőnek kell döntenie a kormány sorsáról. A legvalószínűbbnek azonban elemzők szerint új választások kiírása látszik.
Az ellenzéki pártok vezetői elégedettségüket fejezték ki a szombati döntéssel, és új szavazás gyors megtartása mellett foglaltak állást.
A mostani, negyedik Balkenende-kormány szinte napra pontosan három éve, 2007 februárjában kezdte meg működését. Mandátuma hivatalosan egy év múlva járna le. A nemzetközi színtéren is jelentős tekintéllyel bíró Balkenende 2002 óta áll különböző összetételű kabinetek élén Hollandiában, de egyik sem töltött ki teljes, négyéves mandátumot.
Friss közvélemény-kutatások szerint azonban a kormányfő hazai népszerűsége csökkent, pártján belül is akadnak jobban kedvelt politikusok. A CDA mindazonáltal a legutóbbi ilyen jellegű felmérések tanúsága szerint ismét győztesen kerülhetne ki egy választásból, bár előnye tovább sorvadna az előző voksoláshoz képest.
Az eredeti forgatókönyv szerint a következő általános voksoláshoz a március 3-i önkormányzati választás lehetne egyértelmű tesztje a lakosság szavazási szándékainak.