Felbolydult elnökválasztó Csehország

Emberemlékezet óta ez a kampány a legdurvább – állítják egybehangzóan a prágai politikai elemzők a cseh elnökválasztás pénteken és szombati második fordulója előtt. Prágai lapok beszámolói alapján nemcsak barátok, kollégák és a művészek, hanem még a házastársak is heves összetűzésbe kerültek a két elnökjelölt miatt.

Az egyik tábor szerint a baloldali, független Milos Zeman szemellenzős oroszbarát, aki Václav Klaus rövidesen leköszönő elnökkel együtt a cseh politikát markukban tartó maffiózók és korrupt milliárdosok előretolt bábja. A másik oldal azonnal riposztol: Karel Schwarzenberg fényes nappal is szendergő öregúr, a szudétanémetek szócsöve, akinek a cseh motyogását Prágában, német mormolásait pedig Bécsben nem értik. Dúl az indulatos üzenetháború a Facebookon is, ahol a csütörtöki adatok szerint a csokornyakkendős hercegnek 197 ezer, a vetélytársának viszont alig 44 ezer híve kampányol.

Azt a bizonyos csatabárdot a jelenlegi külügyminiszter ásta ki, aki – amint kiderült az első forduló eredménye – azonnal a múlt emberének nevezte politikai ellenfelét, mert a tevékenységét az elmúlt tizenöt esztendejének belpolitikai botrányai árnyékolják be, s ha visszatérne, akkor az ország tovább fuldokolna a korrupciógyanús ügyekben – így a herceg. Milos Zeman egy óra múlva válaszolt neki: "Üzenem a vetélytársamnak, hogy ő viszont a jelen embere, hiszen annak a kormánynak tagja, ráadásul miniszterelnök-helyettese, amely az elmúlt években átgondolatlan, milliókat sújtó megszorító intézkedéseket hozott, megemelte az alapvető élelmiszerek és a gyógyszerek általános forgalmi adóját, ezáltal az áraikat is, jóváhagyta az egyházak mértéktelen kárpótlását. Ha ő nyerne, akkor ezt a népnyúzó politikát folytatná" – harsogta a prágai közrádióban (Cro). Az első pengeváltás után mindketten megfogadták, hogy további, övön aluli ütéseket nem alkalmaznak, de a fogadkozásukról már tévévitájuk első perceiben megfeledkeztek.

Karel Schwarzenberg minden alkalommal politikai ellenfelének Václav Klaushoz fűződő csendes-, inkább cinkostársi kapcsolatát és korrupciógyanús ügyeiket firtatta. A gyanúsítgatásokat felemás sikerrel visszaverni igyekvő vitapartnere pedig tudatosan kelepcébe csalta őt, amikor nekiszegezte a kérdést: Igaz-e, hogy nem sokkal a rendszerváltás után, az elnöki iroda vezetőjeként azt tanácsolta Václav Havel akkori államfőnek, kérjen bocsánatot a szudétanémetektől meghurcoltatásuk miatt, s fontolja meg elkobzott vagyonaik visszaszolgáltatásának lehetőségeit. A herceg kitért a konkrét válasz elől, de határozottan elítélte a szudétanémetek meghurcolását, s hozzátette: a mai értékrend alapján a kollektív bűnösség elve elfogadhatatlan, ezért napjainkban Benes elnököt és az akkori kormányt alighanem Hágában vonnák felelősségre.

Válasza valóságos hisztériát váltott ki. Tiltakoztak a cseh antifasiszták, a nyugdíjasok, a legkülönbözőbb hazafias civil szervezetek, még a tűzoltók is, mert az idegenszívű jelölt háborús bűnösként merészelte megbélyegezni Edvard Benest. Arra szólították fel őt, hogy azonnal lépjen vissza a második megmérettetés előtt.

Beszállt a sárdobálásba Václav Klaus is. Hiába kérte őt is a herceg, hogy legalább utólag bizonyosodjék meg arról, mi is hangzott el valójában. Rá sem hederítettek. Milos Zeman kampánystábjának sikerült felkorbácsolnia a nacionalista indulatokat. Ugyanilyen céllal gyanúsították meg a herceget azzal, hogy a családjában aktív náci is volt, mert a feleségének az édesapja valósággal imádta Hitlert. "A legtöbb embernek az anyósával akad gondja, nekem viszont az apósommal gyűlt meg a bajom. Az én családomban sosem voltak kollaboránsok, a feleségem, Therese pedig a második világháború végén mindössze ötéves volt, később pedig elhatárolódott a nácizmustól" – érvelt Karel Schwarzenberg, aki az elmúlt napokban higgadtan, gyakran szellemes válaszokkal verte vissza a további mélyütéseket is. Mindössze egyszer háborodott fel, amikor Milos Zeman az egyik tévévita hevében rosszízű tréfaként azt állította, hogy a hercegek és más főnemesek degeneráltak, mert évszázadokon át érvényesíthették az első éjszaka jogát, ezért még a nőkért sem kellett küzdeniük. "Ez már pöcegödör-szint" – horkant fel elvörösödve Karel Schwarzenberg. Hozzá hasonlóan felháborodtak a cseh nőszervezetek vezetői, akik meg a baloldali jelöltet szólították fel azonnali bocsánatkérésre.

"Főleg két ok magyarázza a felkorbácsolt indulatokat. Az egyik az, hogy ezúttal két világ és két értékrend csapott össze. Milos Zeman jórészt nacionalista és populista eszközökhöz nyúlt, amelyekkel a sok emberben még ott lappangó szudétanémet-fóbiát élesztgeti, egyúttal pedig újabb megszorításokkal riogat. Vetélytársa viszont a mítoszokat és tabukat bontaná le. Főleg a második világháborút követő csehországi történésekkel való őszinte szembenézésre sarkall, s visszautasítja a szociális demagógiát. Nem mellékes szempont az sem, hogy Csehországban elsősorban Tomás Garrigue Masaryknak és Václav Havelnek köszönhetően nagy tekintélye van az államfői posztnak. A polgárok pedig Csehország történelmében most először szólhatnak bele szavazataikkal, hogy ki legyen a Hradzsin új lakója" – nyilatkozta lapunknak Josef Mlejnek. A cseh politológus a legtöbb kollégájához hasonlóan úgy véli, hogy a kiélezett politikai csatát leginkább az döntheti el, hogy a fiatalok közül végül hányan mennek el voksolni, s az első fordulóban kiesett hét jelölt hívei kikre adják majd a voksaikat. További kérdőjel az is, hogy a győztes képes lesz-e belátható időn belül feloldani a két szekértábor közötti ellenszenvet, amely mostanság megmérgezi az emberi kapcsolatokat is.

Karel Schwarzenberg herceget ábrázoló választási plakát Prágában 2013. januárjában
Tourists stand near a house with a banner featuring presidential candidate Karel Schwarzenberg in central Prague January 23, 2013. The 75-year-old prince with a centuries-old lineage and a taste the unconventional has won a surprise following in his bid for the Czech presidency with a "punk rock" campaign that has energised Czechs weary of the current political class. The second round of the first-ever direct presidential election in the Czech Republic starts on January 25, to replace the outgoing President Vaclav Klaus. The banner reads, "I vote for Karel." Picture taken January 23, 2013. REUTERS/Petr Josek (CZECH REPUBLIC - Tags: POLITICS ELECTIONS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.