Felakasztott, lefejezett embereket találtak Mexikóban

Nuevo Laredóban 23 holttestet találtak. Kilencet közülük felakasztottak, a többi áldozatnak levágták a fejét. Mindeközben Veracruzban három fotóst öltek meg. A gyilkosságok hátterében valószínűleg a drogbandák állnak.

Az amerikai határ mellett lévő Nuevo Laredóban 23 holttestet találtak. Kilencet közülük felakasztottak egy hídra, a többi áldozatnak levágták a fejét. A fejeket a polgármesteri hivatal mellett találták meg hűtőládákban.

A város Mexikó két legnagyobb drogbandájának harctere, azon versengenek, ki ellenőrizze az USA-ba tartó drogcsempész útvonalakat. A felakasztott holttestek mellett egy üzenetet is találtak, eszerint az áldozatokat a Gulf nevű banda ölte meg, és a Zetas tagjai voltak. A mexikói média szerint a Zetas bosszúból vágta le az ellenséges drogbanda 14 tagjának fejét, ezt azonban a hatóságok még nem erősítették meg.

2006-ban az elnök, Felipe Calderon katonai erőt is bevetett, hogy harcoljon a drogkartellek ellen. Azóta több mint ötvenezren haltak meg a harcokban, és a sajtó munkatársai ellen is egyre több erőszakot követtek el.

A 23 holttest felfedezése után találták meg Veracruzban három fotós és az egyik újság titkárnőjének holttestét egy csatornában. Gabriel Huge, Guillermo Luna és Esteban Rodriguez folyamatosan tudósítottak a drogháborúról a helyi újságokban. Tavaly ugyan mindhárman felhagytak a munkájukkal, és elmenekültek a városból miután több újságírót is megöltek a drogbandák, és kiderült, hogy ők is a célpontok között vannak. Később azonban mindannyian visszajöttek Veracruzba. Luna és Huge visszatértek foglalkozásukhoz, Rodriguez új elfoglaltság után nézett. Öt nappal ezelőtt már szintén megöltek egy újságírót: Regina Martinez a Proceso, a legnagyobb példányszámú mexikói hetilap veracruzi tudósítója volt.

Mexikó az egyik legveszélyesebb hely a világon a riporterek számára, a helyi újságírók annyira félnek, hogy alig számoltak be a legújabb halálesetekről. Az öncenzúra azonban úgy látszik nem elég, és valószínű, hogy Veracruz is követi Tamaulipas példáját. Ott ugyanis az újságok nem számolhatnak be semmiről, ami a bűnözéssel vagy a korrupcióval kapcsolatos.

Újságírók Regina Martinez képével
A journalist holds up posters with the photo of Regina Martinez, a journalist and correspondent for Mexican's biggest circulation news magazine Proceso, during a protest against the killing of journalists outside the Government of Veracruz building in Mexico City May 4, 2012. The mutilated corpses of Mexican photographers Guillermo Luna and Gabriel Huge were found on Thursday by police in the eastern state of Veracruz, the latest in a series of attacks that have made Mexico one of the most dangerous countries in the world for journalists. The discovery came five days after the body of Martinez was found beaten and suffocated in her home at the town of Xalapa. The posters read: "Justice!" REUTERS/Edgard Garrido
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.