Feladták magukat a svájci üzletemberek Líbiában

Max Göldi svájci üzletember hétfő délután elhagyta hazája tripoli nagykövetségét, ahol hónapokra menedéket talált, és egy líbiai autón elszállították őt - közölte a brit hírügynökség követségnél várakozó tudósítója.

Egy líbiai rendőrségi forrás elmondta: Göldit börtönbe viszik, hogy megkezdje büntetésének letöltését, amelyet a vízumszabályok megsértése és törvénytelen gazdasági tevékenység miatt róttak ki rá.

Honfitársa, a szintén üzletember Rachid Hamdani, aki délelőtt távozott a követségről, már megkapta a kiutazóvízumot, és gépkocsin elindult Tunéziába - közölte ügyvédje. Hamdaninak a svájcin kívül tunéziai útlevele is van.

Több tucat rendőr vette körül hétfő délelőtt Svájc tripoli nagykövetségét, miután a hatóságok ultimátumot adtak Svájcnak, hogy adja át a követségen menedéket kereső két svájci állampolgárt. A Reuters brit hírügynökség helyszínen lévő tudósítója arról tájékoztatott, hogy először Rasíd Hamdani jött ki a nagykövetség épületéből, és beszállt egy líbiaiak vezette autóba.

Diplomáciai harc Líbia és Svájc között

Hamdani és sorstársa, Max Goeldi egy Líbia és Svájc között kitört diplomáciai műbotrány áldozata. Másfél évvel ezelőtt tartóztatták le őket Tripoliban azzal az ürüggyel, hogy túllépték a vízumukban szereplő tartózkodási határidőt. Az intézkedést nyugati megfigyelők puszta megtorlásnak ítélik Moammer Kadhafi fiának, Hannibalnak egyik 2008-as svájci allűrje miatt – a diktátorcsemetét feleségével együtt rövid időre letartóztatták Genfben, miután tettleg bántalmazták a kíséretükben lévő személyeket.

Az emiatt indított perben Hamdani ellen végül ejtették a vádat, Goeldit viszont négyhavi letöltendő börtönbüntetésre ítélték. Utóbbi ügyvédje, Szalaf Zahaf elmondta, Goeldi is kész önként feladni magát. Ha a védelem fellebbezési kérelmét elutasítják, Goeldi a Tripoli melletti Ain Zara fegyházban tölti le büntetését. A svájci és svéd tulajdonban lévő mérnökcég, az ABB menedzserének börtönben joga lesz a tolmácshoz és a teljes orvosi ellátáshoz, hozzátartozói is látogathatják – tette hozzá az ügyvéd.

A két üzletember elleni per csak a legutolsó pengeváltás a Hannibal 19 hónappal ezelőtti letartóztatása után indult, meglehetősen gyermekded pengeváltásnak. A 34 éves Hannibal ugyanis teljes körű diplomáciai védelmet élvez: Tripoli válaszintézkedésként először felfüggesztette svájci olajszállításait, fenyegetett a másik ország üzleti érdekeltségeinek bezárásával – ennek előszeleként 7,1 milliárd dollárnyi betétjeit vonta vissza svájci bankokból –, de csökkentette a légijáratok számát is.

Az ügy egy szürreális fordulatában Kadhafi még Svájc felszámolására is javaslatot tett, végül egészen addig feszítve a húrt, amíg Hans-Rudolf Merz svájci államfő elutazott Tripoliba, hogy bocsánatot kérjen: – Megkövetem Líbia népét a két „diplomata” igazságtalan letartóztatásáért – mondhatta érezhető kényszeredettséggel az államfő, akit a svájci sajtó otthon éles bírálattal fogadott.

A lavina itt nem állt meg. Svájc 188 líbiai személyt – köztük Kadhafit és egész családját – beutazási feketelistára tett, amire Tripoli vízumtilalommal sújtotta a schengeni övezet országait.

Hannibal egyébként hírhedt ámokfutója az európai nagyvárosi éjszakáknak: 2001-ben poroltóval támadt három rendőrre Rómában, hat olasz fotós pedig sérülésekkel került ki egy vele folytatott összetűzésből. Párizsban egyik női kísérőjén verte meg, potom 130-cal tépett a Champs Élysées szembesávjában, és fegyverrel fenyegette az őket üldöző rendőröket. Tavaly karácsonykor már egy londoni hotelben tört-zúzott mindent, ami a keze ügyébe került – beleértve valószínűleg a törött orral kórházba kerülő feleségét is. A hitves később azt vallotta, csak elesett egy vita hevében.

Rasid Hamdani és Max Göldi
Swiss businessmen Rachid Hamdani (L) and Max Goeldi smile as they pose for a photograph at the Swiss embassy in Tripolis December 9, 2009. Hamdani and Goeldi have received over 4,500 postcards via twitter from the general public to show solidarity with the Swiss citizens. Hamdani and Goeldi have been prevented from leaving Libya since July 2008, days after Swiss police arrested Hannibal Gaddafi on charges later dropped of beating and mistreating two domestic employees while staying in Geneva. Picture taken December 9, 2009. REUTERS/Ho/Amnesty International (LIBYA - Tags: POLITICS) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.