'Fel kell adnunk Izrael Földjének a felét'
"Fel kell adnunk Izrael Földjének a felét" - jelentette ki hétfőn Jeruzsálemben, az egykori bibliai Izraelre utalva, amely magába foglalta az ország jelenlegi területén kívül a megszállt Ciszjordániát és a Gázai övezetet is. A visszavonulás ezekről a területekről azért is hasznos lenne, mert segítene fenntartani Izrael állam zsidó jellegét - hangoztatta Livni, amerikai zsidó vezetőkkel találkozva.
Véleménye szerint Izraelnek át kell vennie a kezdeményezést, és elő kell állnia saját béketervével, elébe kell vágnia a nemzetközi tervekmek, mert ezek nem szolgálják Izrael érdekét.
Livni centrista Kadima pártja egy hellyel többet kapott a parlamenti választásokon, mint a fő rivális, Benjamin Netanjahu Likud pártja. Netanjahu ellenzi a nagyarányú területi engedményeket, ehelyett a palesztin gazdaság felfejlesztését ajánlaná fel a béketárgyalásokon. Netanjahu később találkozik az amerikai zsidó vezetőkkel. Simon Peresz izraeli elnök várhatóan szerdán ad megbízatást kettejük közül az egyiknek a kormány megalakítására.
Földkisajátítás Ciszjordániában
Ciszjordánia izraeli katonai hatósága kisajátított 170 hektárnyi palesztin földet a Jeruzsálemtől délkeletre fekvő Efrát zsidó telep bővítése céljára - írta hétfői számában a Háárec című izraeli napilap. A kilencezer lakosú Efrát telep Gus Eciónhoz tartozik, annak a három nagy teleptömbnek az egyikéhez, amelyet Izrael mindenképpen meg akar tartani az izraeli-palesztin konfliktus megoldása keretében. A palesztinok éppen az izraeli telepbővítési politikát tartják a rendezés egyik fő akadályának.
Oded Revivi efráti polgármester megerősítette, hogy nemrégiben izraeli állami tulajdonná minősítették át a szóban forgó területet, és azt is, hogy új otthonokat építenek a sziklás dombon Efrát bővítése céljából. Az Eitám dombnak nevezett terület Efrát településtől több mint két kilométernyire északra található, palesztin települések közvetlen szomszédságában, nem messze Betlehem városától. A projekt 2500 otthon építését foglalja magában. Megvalósításához még szükséges a miniszterelnök és a védelmi miniszter jóváhagyása.
Mahmúd Abbász palesztin elnök jelezte hétfői nyilatkozatában, hogy ellenzi a tervezett építkezést, és kijelentette, hogy semmi értelme a tárgyalásoknak (az izraeliekkel), ha a telepbővítés nem áll le teljesen.
Közel 290 ezer zsidó él ciszjordániai telepeken, 95 ezerrel több, mint egy 2001 májusában végzett nemzetközi felmérés idején.