Fél év iráni börtönben
A huszonhat éves fiatalember most közölte először, hogy már tavaly augusztusban letartóztatták, és negyven napig magánzárkában tartották fogva őt. – Ez volt eddigi életem legnehezebb időszaka. Nem kínoztak, nem is bántalmaztak, csak nehéz volt elviselni a magányt, ráadásul sokáig azt sem tudtam, mivel gyanúsítanak valójában – közölte. Csak késő ősszel tájékoztatták arról, hogy nem őt tartják amerikai kémnek, hanem az öt társát, és őket akarják leleplezni.
Ezután az iráni köztévé mintegy negyven perces filmet készített róla, amelyben jórészt az előre betanult szöveget mondta fel, az állítólagos titkos találkozókat pedig a forgatáskor rögzítették. Öt társát a felvétel során projektmenedzserként említette, de a nyomozók azt követelték, hogy amerikai ügynöknek nevezze őket. A szabadulása érdekében engedelmeskedett nekik.
Letartóztatásáról a szüleit, valamint a szlovák külügyminisztérium illetékeseit csak idén januárban értesítették.
Röviddel ezután Miroslav Lajcák, a pozsonyi diplomácia vezetője Münchenben találkozott teheráni kollégájával, Ali Akbar Szalehivel. Néhány nappal később a szlovák fiatalembert szabadon engedték. A pozsonyi külügyminiszter közölte, hogy egyetlen eurocentet sem fizettek váltságdíjként. Boris Gandel pozsonyi külügyi szóvivő pedig hozzátette: Catherine Ashton, az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője is figyelemmel kísérte a fejleményeket.
Matej Valúch hétfőn is csak annyit közölt, hogy odahaza munkaközvetítő internetes portált működtetett, és Iránban fejvadászként tevékenykedett, sok barátságos emberrel találkozott. Elmondása szerint az iráni köztévé több hasonló propagandafilmet mutatott be.
Mohammad Hossein Nayeri emigráns iráni jogász a pozsonyi Sme napilapnak nyilatkozva rámutatott: az ilyen kitalált történetek révén igyekeznek a rezsim vezetői elterelni az ottani közvélemény figyelmét a külföldi szankciók miatt egyre súlyosabb gazdasági gondokról, egyúttal pedig megfélemlíteni az iráni ellenzéket.