Féktelenül terjed az erőszak Argentínában
Argentínában kezd elszabadulni az erőszak azután, hogy egyre több városban hirdetnek sztrájkot a fizetesemelést követelő rendőrök, és emiatt szűnik meg a közbiztonság. A La Nación keddi jelentése szerint hétfő este hárman vesztették életüket a Chaco tartománybeli Resistencia városban, és még négy személyt szállítottak kórházba lőtt sérülések miatt. Az egyik áldozat egy rendőr volt, aki a sztrájk közepette is próbált megakadályozni egy rablást, de rálőttek. Pericóban is követelt egy életet a fosztogatásokkal járó erőszak: egy fiatalembert a sportáruház kifosztásakor lőttek le, állítólag véletlenül, a támadók ugyanis a pénztárosra céloztak fenyegetésként, hogy adja oda a kasszában lévő pénzt. Concordiában vasárnap tetőzött az erőszakhullám: itt egy halottról és több mint negyven sebesültről tettek bejelentést a hatóságok.
A rendőrök sztrájkja múlt kedden Cordóbában, Buenos Airestől közel 700 kilométerre kezdődött. A tartományban néhány nap alatt öten haltak meg: volt, akit az üzlet tulajdonosa lőtt le, más esetekben viszont a tulajdonos lett az áldozat. A rendőrsztrájk tartományról tartományra terjed, a kormányt pedig egyre többen bírálják, amiért láthatóan késve reagál a fejleményekre.
Ezeket a bírálatokat elcsitítandó kedden Julio Alak igazságügyi miniszter arról beszélt, hogy nem spontán, hanem szervezett fosztogatásokról van szó, de mindegyik bűntettet kivizsgálják, a felelősöket pedig törvény elé állítják. Eközben Daniel Scioli, Buenos Aires tartomány kormányzója parlamenti képviselők előtt is megismételte a hétfői ígéretét, hogy részben visszamenőleg már decembertől, majd januártól jelentősen megemelik a rendőrök fizetését. Mint közölte, a rendőrök minimálbére – tehát a beosztástól, rangtól függetlenül, illetve az eltöltött évek és a túlórák figyelembevétele nélkül – a jelenlegi 4700 pesóról 9000 pesóra (átszámítva ezer euróra) emelkedik. Scioli hangsúlyozta, hogy erről ő döntött, a fizetésemelés nem alku eredménye, mert rendőri „zsarolás” közepette nem volt helyük tárgyalásoknak. Hangsúlyozta azt is, hogy a társadalmi megbízásától függetlenül egy rendőr ugyanúgy munkavállaló, mint bárki más, ám a mostani történések azt mutatják, hogy a rendőrsztrájk életeket tesz kockára.
A rendőrsztrájk és az erőszak furcsa keretet ad Argentína ünnepének: a dél-amerikai országban most emlékeznek meg arról, hogy az ország harminc éve tért vissza a demokráciába a Videla-féle katonai diktatúra után.