Fejre lőnek a tüntetésen

Kairóban és Alexandriában is vérfürdő lett a hadsereg hatalma ellen pénteken kezdődött egyiptomi demonstrációkból: két ember meghalt, több százan megsérültek. Az emberek elégedetlenek a reformokkal, és nem tetszik nekik az a befolyás sem, amelyre az országot irányító katonai tanács tett szert Hoszni Mubarak bukása óta.

Két ember meghalt, több mint hatszázan pedig megsebesültek, amikor Egyiptom két nagyvárosában, Kairóban és Alexandriában is összecsapások törtek ki a hadsereg ellen tüntető aktivisták és a kivezényelt rohamrendőrök között.

A demonstráció Kairóban a Tahrír téren kezdődött, és akkor fordult erőszakosra, amikor a biztonsági erők megpróbálták felszámolni a Hoszni Mubarak államfő bukásához vezető forradalom központjában kialakult sátortábort. Mintegy 200 tüntető ellenált, amire a rohamrendőrök részéről ütlegelés, gumibotozás és könnygáz volt a válasz. A hatósági erőszak híre gyorsan elterjedt a közösségi oldalakon, Sokan ezután indultak el a Tahrír térre, ahol a több tízezresre nőtt tüntetés miniháborúvá fajult. Egy aktivista szerint mindegy, hogy férfi vagy nő, a rendőrök válogatás nélkül vernek, akit érnek, de gumilövedékkel is lőnek, fejmagasságban, és volt, akinek a szemét találták el. (Ghada Shahbender, az Emberi Jogok Egyiptomi Szervezetének egyik képviselője szerint a biztonságiak parancsot kaptak, hogy a gumilövedékkel fejre célozzanak.) A Tahrír tér felett fekete füst gomolyog, miután a tüntetők felborítottak és felgyújtottak egy rendőrségi járművet. Sérüléseibe eddig egy ember halt bele egy kairói kórházban. Az egyiptomi MENA hírügynökség összesen 670 sebesültről tud.

Ezzam Sharaf miniszterelnök a véres összetűzések nyomán nyugalomra szólította fel a közvéleményt, arra kérve a tüntetőket, hogy térjenek haza. „Ami a Tahrír téren történik, az nagy veszélyeket rejt magában a népre és a forradalomra nézve is” – fogalmazott a kormányfő.

Kairó után erőszakba torkolló tüntetések törtek ki Alexandriában és Szuezben is. Alexandriában egy ember meghalt a belügyminisztérium egyik épületénél kitört harcokban, amikor a tüntetők ostromba kezdtek. Egyikük az AP amerikai hírügynökségnek azt mondta, a forradalomnak csak megráznia sikerült a fát, amelyről Mubarak ugyan leesett, de maga a fa állva maradt.

Amint ez a rezsimről szóló megjegyzés is jelzi, Egyiptomban sokan rossz szemmel nézik, hogy bár Mubarak megbukott, a hadsereg megőrizte a hatalmát, sőt, teljesen kivonná magát a polgári ellenőrzés alól: az új alkotmány szerint nem tartozna elszámolással a kormánynak, és költségvetéséről sem a kabinet döntene.

A tüntetések szétverése több szempontból sem kívánatos fordulat - jegyzik meg a kommentárok. Egyrészt azért nem, mert a hadsereg eddig a forradalom őreként és támogatójaként tűnhetett fel a társadalom szemében, nimbuszát viszont most végzeteseen megtépázhatja a hatósági erőszak. Közkeletű félelmek szerint a vezérkar hatalma konzerválására törekszik, aminek sokan a jelét látják abban is, hogy a demokratikus reformok feltűnően lassan haladnak. A tüntetők többsége fiatal iszlamista, akiknek döntő szava lesz a kilenc nap múlva kezdődő parlamenti választásokon.

Égő rendőrségi teherautó a Tahrir téren
Protesters walk around a police vehicle set on fire during clashes between protesters and security forces at Tahrir Square in Cairo November 19, 2011. Clashes erupted between riot police and protesters in Cairo's Tahrir square on Saturday after police dispersed a sit-in by demonstrators demanding the ruling military transfer power swiftly to a civilian government. REUTERS/Asmaa Waguih (EGYPT - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.