Fehér puccs Kairóban

A hétvégi elnökválasztás eredményét csütörtök előtt aligha hozzák nyilvánosságra, de a feszültség enélkül is a tetőpontjára hágott az egyiptomi fővárosban.

Huszein Tantávi tábornok, az észak-afrikai országot irányító katonai tanács vezetője ugyanis a hét végén közölte: helyt ad az egyiptomi Alkotmánybíróság múlt heti döntésének, és azonnali hatállyal feloszlatja a tavaly decemberben megválasztott parlamentet. Az Alkotmánybíróság múlt csütörtökön állapította meg, hogy a törvényhozás alsóházában a képviselői helyek harmadára alkotmányellenesen választották meg a képviselőket, ezért a Népi Gyűlés egészét fel kell oszlatni.

Voters check for their names before casting their votes during the second day of voting in Egypt's presidential election at a polling station in Cairo June 17, 2012. A second day of voting on Sunday will deliver Egypt's first freely elected president
Voters check for their names before casting their votes during the second day of voting in Egypt's presidential election at a polling station in Cairo June 17, 2012. A second day of voting on Sunday will deliver Egypt's first freely elected president, though the country faces renewed tension whether he is a former general from the old guard or an Islamist from the long-suppressed Muslim Brotherhood.REUTERS/Ahmed Jadallah (EGYPT - Tags: POLITICS ELECTIONS)

A parlamentben többségben lévő mérsékelt iszlamisták elítélték a törvényhozás feloszlatását, amelyet a kairói sajtó is „fehér puccsnak” minősített. A Muzulmán Testvériség népszavazás kiírását követeli az ügyben, s közleményében így fogalmaz: vészterhes napok jönnek az ország életében, mivel a parlament feloszlatása puccs a demokratikus folyamat ellen. Az iszlamisták meggyőződése, hogy a 30 millió egyiptomi által megválasztott parlament szétzavarása annak bizonysága, hogy a katonák teljhatalmat akarnak szerezni az ország életében. Azzal, hogy a hadsereg átveszi a törvényhozási hatalmat, valójában bújtatott államcsínyt hajt végre – vélik az iszlamisták.

Még a Hoszni Mubarak bukását kiváltó tömegmozgalmakból kinőtt pártok is úgy vélik, az egyiptomi helyzet nagyon hasonlít az 1992-ben kirobbant algériai polgárháborúra, a hadsereg ott is erőszakkal vetett véget az iszlamisták választási győzelmének.

Kérdés, hogy milyen hatással lesz az elnökválasztások kimenetelére a hadsereg döntése. Sokan nehezményezik, hogy Tantávi tábornok a választásokat megelőző napon írta alá a parlament feloszlatását, félelmet keltve a szavazókban. Az első fordulót a Muzulmán Testvériség jelöltje, Mohammed Murszi nyerte. Ellenfele pedig Ahmed Safík, aki a Mubarak-rezsim idején a légierő vezérkari főnöke, majd légiközlekedési miniszter volt, a bukott rendszer utolsó hónapjában a miniszterelnöki tisztséget töltötte be.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.