Fehér puccs Kairóban
Huszein Tantávi tábornok, az észak-afrikai országot irányító katonai tanács vezetője ugyanis a hét végén közölte: helyt ad az egyiptomi Alkotmánybíróság múlt heti döntésének, és azonnali hatállyal feloszlatja a tavaly decemberben megválasztott parlamentet. Az Alkotmánybíróság múlt csütörtökön állapította meg, hogy a törvényhozás alsóházában a képviselői helyek harmadára alkotmányellenesen választották meg a képviselőket, ezért a Népi Gyűlés egészét fel kell oszlatni.
A parlamentben többségben lévő mérsékelt iszlamisták elítélték a törvényhozás feloszlatását, amelyet a kairói sajtó is „fehér puccsnak” minősített. A Muzulmán Testvériség népszavazás kiírását követeli az ügyben, s közleményében így fogalmaz: vészterhes napok jönnek az ország életében, mivel a parlament feloszlatása puccs a demokratikus folyamat ellen. Az iszlamisták meggyőződése, hogy a 30 millió egyiptomi által megválasztott parlament szétzavarása annak bizonysága, hogy a katonák teljhatalmat akarnak szerezni az ország életében. Azzal, hogy a hadsereg átveszi a törvényhozási hatalmat, valójában bújtatott államcsínyt hajt végre – vélik az iszlamisták.
Még a Hoszni Mubarak bukását kiváltó tömegmozgalmakból kinőtt pártok is úgy vélik, az egyiptomi helyzet nagyon hasonlít az 1992-ben kirobbant algériai polgárháborúra, a hadsereg ott is erőszakkal vetett véget az iszlamisták választási győzelmének.
Kérdés, hogy milyen hatással lesz az elnökválasztások kimenetelére a hadsereg döntése. Sokan nehezményezik, hogy Tantávi tábornok a választásokat megelőző napon írta alá a parlament feloszlatását, félelmet keltve a szavazókban. Az első fordulót a Muzulmán Testvériség jelöltje, Mohammed Murszi nyerte. Ellenfele pedig Ahmed Safík, aki a Mubarak-rezsim idején a légierő vezérkari főnöke, majd légiközlekedési miniszter volt, a bukott rendszer utolsó hónapjában a miniszterelnöki tisztséget töltötte be.