Fehér Ház: Elnökök egymás közt
Ahogy a személyi kérdések többé-kevésbé tisztázódnak már a leendő Obama-adminisztráció háza táján, úgy szaporodnak a tartalmiak. A gazdaságélénkítő csomag megszavazását most már februárnál előbbre nem jósolják. Új elemként a megválasztott elnök költségvetési reformot sürgetett, miután a deficit a GDP tíz százalékára, 1400 milliárdra is ugorhat az idén – ha csak az élénkítőcsomag felének elköltésével, 350 milliárd dollárral számolnak is 2009-ben. A reformban főszerep juthat a Fehér Ház leendő költségvetési igazgatójának, a kongresszus azonos posztjáról átigazolt magyar származású Peter Orszagnak.
Szerdán kiszivárgott, másnap elhangzó beszédében Barack Obama „sürgős cselekvésre” szólít fel a gazdaságban, és már hárommillió munkahely megmentéséről, illetve teremtéséről beszél. Nemrég még a 2,5 milliós számot emlegette, de egy szerdán közölt statisztika szerint az Egyesült Államok csak decemberben 700 ezer munkahelyet veszített. Robert Reich, Bill Clinton egykori munkaügyi minisztere szerint az alulfoglalkoztatokkal együtt a munkanélküliségi ráta 15 százalékra is felszökhet az idén, élénkítőcsomag híján pedig hárommillió ember kerülhet az utcára.
A gazdasági kérdések is szóba kerültek George W. Bush és Obama washingtoni elnökválasztás utáni második megbeszélésén. Ez azonban csak a felvezető volt a széles körben, minden élő amerikai (ex)elnök részvételével tartott, csaknem huszonnyolc éve példátlan fehér házi ebédhez. Ezen öten vettek részt, Bush és Obama mellett Jimmy Carter (1977-1981), idősebb George Bush (1989-1993) és Bill Clinton (1993-2001). A kezdeményezés a Washingtont az előző két hónapban messze elkerülő megválasztott elnöké volt, de Bush is mellé állt.
– Nem tudom. Biztos vagyok, hogy Barack Obama majd kérdéseket tesz fel, legalábbis azt hiszem. Ha nem, akkor háborús történeteket mesélünk – mondta viszont Bush előzőleg arra a kérdésre, miről esik majd szó. – Mindannyian szívesen lennénk legyek a falon, hogy halljuk a beszélgetést – fogalmazott a tanácsadók jelenlétét kizárva szervezett ebédről Dana Perino, a Fehér Ház (Bush-sal együtt szintén távozó) szóvivője.
A távozó és a hivatalba lépő elnök kapcsolatát egyébként a körülményekhez képest jónak mondják Washingtonban. A váltást megkönnyíti, hogy nem indultak egymás ellen, Bush két kitöltött terminusa miatt ezt az alkotmány is kizárta volna. Az 1981-es átadás-átvételt Carter és legyőzője, Ronald Reagan között az utóbbi évtizedek legkínosabbjaként emlegetik. Az Obama-adminisztráció startpisztoly eldördülése előtti rajtjának egyébként Joe Biden megválasztott alelnök e heti ázsiai útját tekintik akkor is, ha formailag még szenátori minőségében vesz részt ezen.
(WASHINGTON)