Fehér füst az olasz törvényhozásban is
A képviselőház elnökévé még szombat délelőtt a balközép jelöltjét, Laura Boldrinit választották meg a szükséges 310-et felülmúló 327 vokssal, este pedig a a szenátusban kapott többséget a Demokrata Párt jelöltje, Pietro Grasso, feltételezhetően a Beppe Grillo vezette Öt Csillag Mozgalom néhány renitens képviselőjének
támogatásával.
A patthelyzet eszerint legalábbis átmenetileg feloldódott, ami módot kínál Giorgio Napolitani elnöknek, hogy megbízást adjon a kormányalakításra. Délelőtt Napolitano felszólította mindkét ház törvényhozóit, hogy gyors megoldásra jussanak, hogy hozzá lehessen kezdeni a következő intézményes lépésekhez.
A Demokrata Párt vezetőjének, Pierluigi Bersaninak eszerint esélye van immár, hogy a köztársasági elnök őt kérje fel a kabinet összeállítására, ám minthogy a balközépnek csak a képviselőházban van kellő többsége, kétséges, hogy ő és kormánya bizalmat kap-e a szenátusban. Ha mégis kapna, akkor is bármikor kormányozhatatlanná válhat az ország, így akár egy-két hónapon belül újra felmerülhet a kényszer, hogy új választásokat kell kiírni. Addig viszont meg kéne tudni állapodni az új választási törvényben.
Az eredeti szakmáját tekintve újságíró Boldrini 1998 és 2002 között az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának a szóvivői tisztét töltötte be. Grasso, aki hírnevét országos maffiellenes ügyészként alapozta
meg, 137 szavazatot kapott a szenátusban, szemben a Berlusconi exminiszterelnök fémjelezte Szabadság Népe (PdL) pártszövetség jelöltjének 117 voksával. Az ügyvezető kormányfő, Mario Monti mozgalmának 19 szenátora a tartózkodás mellett döntött.
Szombaton egyébként maga Berlusconi is megjelent a szenátusban, sötét szemüvegben, aki ellen ezúttal is tüntettek a Palazzo Madama előtt.