Fegyverraktárat bombázott Kadhafi légiereje

Légitámadást intézett egy fegyverraktár ellen a népi felkeléssel küzdő líbiai vezető légiereje az ország keleti felén. Tripoli egyelőre Kadhafi kezén van: uralma ellen ma közel tízezren tüntettek, amikor a hatóságok belelőttek a tömegbe.

A leírások szerint Moammer Kadhafi líbiai vezető légierejének egy - más forrás szerint két - repülőgépe megpróbált megsemmisíteni egy raktárat az ellenzék kezére került Bengázitól nyugatra, de nem találta el, és csak egy víztárolót rombolt le, mielőtt a légvédelem elkergette. Áldozatok nincsenek. Van olyan, meg nem erősített jelentés is, hogy egy támadó gépet sikerült lelőni, és a legénységét foglyul ejtették.

A támadás térségében, Adzsdábija településnél, Tripolitól ezer kilométerre keletre húzódik jelenleg a felkelőket a kormányerőktől elválasztó határ.

A másik arab hírtelevízió, az al-Dzsazíra úgy tudja, hogy Kadhafi leváltotta a fegyveres erőinek a parancsnokát, Abdullah al-Szenusszi ezredest, a saját sógorát. Szenusszi arról ismeretes, hogy annak idején életfogytiglani börtönre ítélték távollétében, a Lockerbie-ügyben betöltött szerepéért.

A harcok kirobbanása óta először Kadhafi jelezte, hogy tárgyalna a felkelőkkel, és utasította a titkosszolgálat főnökét, hogy vegye fel a kapcsolatot velük - jelentette az al-Dzsazira.

Helyszíni beszámolók szerint kiújultak a harcok a fővárostól 150 kilométerre keletre fekvő Miszrátában is, ahol kormányhű katonák helikopterről lőtték a helyi rádióadót. Ez annál figyelemre méltóbb, mert a dpa német hírügynökség korábbi jelentése szerint Kadhafi megingott rendszere már csak a fővárosra, Tripolira támaszkodhat. A Reuters jelentése szerint a keleti országrészben megkezdődött az ellenzéki katonák képzése, akik később Tripoli bevételére készülnek. A város egyelőre Kadhafi kezén van: uralma ellen ma közel tízezren tüntettek, amikor a hatóságok belelőttek a tömegbe – idézte a helyi Quryna című lapot a Reuters.

Csapatösszevonások

A nap folyamán az amerikai hadsereg szóvivője elismerte, hogy csapatösszevonásokat hajtanak végre a térségben. A művelet a haditengerészetet és a légierőt érinti, és a szóvivő szerint azt a célt szolgálja, hogy nagyobb rugalmassággal tudjanak reagálni a kialakuló helyzetre. A német Spiegel online ezt úgy értelmezi, hogy katonai akció készül Kadhafi ellen. 

A Libyan Youth Movement nevű szervezet a Facebookon máris reagált: bejelentették, hogy nem fogják eltűrni a külföldi beavatkozást, sem pedig azt, hogy külföldi katonai bázisokat létesítsenek az országban.

Clinton Kadhafi felelősségének kimondását kérte Genfben

Az ENSZ Emberi Jogok Tanácsának éves ülésszakán mondott beszédében Clinton az amerikai hírügynökség beszámolója szerint egységes fellépést szorgalmazott Kadhafival szemben. Mint mondta, Kadhafinak távoznia kell a hatalomból "most, minden további erőszak vagy halogatás nélkül".

Az amerikai diplomácia vezetője azután szólalt fel a 47 tagállamot számláló testületben, hogy genfi megbeszélésein értesült róla: az Egyesült Államok európai szövetségesei szankciókkal sújtják a líbiai kormányt, és további kemény lépéseket helyeztek kilátásba.

"Láttuk Kadhafi ezredes biztonsági erőit, ahogy nehéz fegyverekkel lőttek fegyvertelen civilekre - mondta Clinton. - Zsoldosokat és orgyilkosokat engedtek szabadjára, hogy a tüntetőkre támadjanak."

Az emberi jogok ilyen durva megsértésével - tette hozzá - elvesztették legitimitásukat arra, hogy kormányozzanak. "Semmilyen lehetőség nem kerül le az asztalról, amíg a líbiai kormány saját állampolgárait fenyegeti és gyilkolja" - mondta, anélkül, hogy nyíltan említést tett volna egy katonai akció lehetőségéről.

Clinton előzőleg tárgyalások sorozatát folytatta le a líbiai fejleményekről többek között orosz hivatali partnerével, több európai és arab ország, valamint Ausztrália külügyminiszterével.

Miközben a miniszterek egyik megbeszélésről a másikra mentek, lázasan egyeztetve a líbiai válságról, a plénumon együttes erőfeszítéseket sürgettek annak érdekében, hogy rászorítsák Kadhafit az erőszak leállítására és 42 évi uralmának feladására.

Rendkívüli EU-csúcsot fontolgatnak

Brüsszelben felmerült, hogy rendkívüli EU-csúcsot lenne célszerű tartani a líbiai helyzet megvitatása érdekében - mondták hétfőn nevük mellőzését kérő uniós források.

Az egyik értesülés szerint a rendkívüli csúcstalálkozó gondolatát elsősorban Franciaország szorgalmazza, vannak azonban olyan, jelentős súlyú tagállamok is, amelyek ellenzik a gondolatot.

Egy másik forrás szerint több ország tart indokoltnak ilyen megbeszélést, és a tagországok állam-, illetve kormányfői testületének, az Európai Tanácsnak az illetékesei valóban "fontolgatják" a rendkívüli csúcs összehívását.

Az egyik forrás szerint akár már csütörtökön, egy másik szerint valamikor a héten rendezhetnék meg az értekezletet.

Az unió a nap folyamán Líbia elleni szankciókról döntött, amelyek értelmében megtiltják fegyverek és tömegoszlató eszközök szállítását az észak-afrikai országba, valamint vízumtilalmat és vagyonbefagyasztást érvényesítenek Moammer Kadhafival és közeli környezetével szemben.

London légtérzárra készül

A brit kormányfő hétfőn bejelentette, London szövetségeseivel terveket készít a líbiai légtérzár biztosítására, hogy megvédjék a líbiaiakat Kadhafi katonai támadásaitól - David Cameron erről a brit parlamentben beszélt.

Cameron lemondásra szólította fel a líbiai vezetőt és, mint mondta, távozásának kikényszerítéséhez minden lehetőséget fontolóra vesznek.

"Semmiképpen se zárjuk ki a katonai eszközök bevetését" - mondta Cameron. A kormányfő nem tért ki arra, vajon a szövetségesek konkrétan készülnek arra, hogy érvényt szerezzenek a repülési tilalomnak, vagy csupán terveket készítenek arra az esetre, ha a helyzet kiéleződne.

"Nem kell eltűrnünk, hogy ez a rezsim katonai erőszakot kövessen el saját népével szemben" - mondta Cameron és hozzáfűzte: "Világos, hogy ez a rezsim elveszítette népének jóváhagyását, nem legitim. Üzenetem Kadhafi ezredesnek: távozzon most!".

Ellenőrzőpont Tripoliban
A security personnel salutes to a picture of leader Muammar Gaddafi near a checkpoint in Tripoli February 28, 2011. Security forces fired in the air to disperse 400 people protesting against Libyan leader Gaddafi in a district of the capital Tripoli on Monday. The protest took place in the Tajoura district, in the east of Tripoli, where residents had previously reported clashes between Gaddafi opponents and forces loyal to him. REUTERS/Ahmed Jadallah (LIBYA - Tags: CIVIL UNREST POLITICS IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.