Fegyverkezik a Közel-Kelet

Az elmúlt öt évben meredeken nőtt a közel-keleti országokba irányuló fegyverexport volumene – figyelmeztetett hétfőn a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) a fegyverek világméretű kereskedelméről kiadott összeállításában. Az Egyesült Arab Emírségek vette a legtöbb, Irán a legkevesebb fegyvert. Teherán e fegyverkezési láz miatt is úgy érezheti, atomfegyverre van szüksége – állítja az intézet. Magyarország föld-levegő rakétákból vásárolt be a Gripenekhez.

Számítások szerint 2004 és 2008 között 38 százalékkal volt magasabb a Közel-Keletre irányuló fegyverexport, mint 1999 és 2003  között. A legnagyobb szállító az Egyesült Államok, a legjelentősebb vevő aAz elmúlt öt évben meredeken nőtt a közel-keleti országokba irányuló fegyverexport volumene – figyelmeztetett hétfőn a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) a fegyverek világméretű  kereskedelméről kiadott összeállításában.

Az intézet adatai szerint. A Perzsa-öböl menti ország 80 darab F-16E típusú harci repülőgépet vásárolt az Egyesült Államoktól és 50 darab Mirage 2000-9 harci gépet Franciaországtól, amiver egyharmados részesedést tudhat magáénak a regionális fegyverbehozatalból. Izrael részesedése ebben 22, Egyiptomé 14,  Iráné viszont mindössze öt százalékos volt.

Az öbölbeli országok fegyverkezése arra késztetheti Iránt, hogy atomfegyvert fejlesszen ki - figyelmeztetett Pieter Wezeman, a SIPRI  kutatója. „Ha Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek növelik arzenáljukat, akkor fennáll a kockázata annak, hogy Irán egyre inkább fenyegetve és kiszorítottnak fogja magát érezni” – mondta.

A stockholmi intézet összeállítása szerint továbbra is az  Egyesült Államok a világ első számú fegyverexportőre, igaz, csökkenő  mértékben: részesedése 35 százalékról 31 százalékra olvadt a  hozzávetőleg 115 milliárd dollár összértékű piacon.

Az amerikai  eladások több mint harmada a Közel-Keletre irányult; többek között  207 vadászgépet és több mint ötezer irányított bombát szállítottak  ide. A második legjelentősebb eladó Oroszország 25 százalékos  részesedéssel, a harmadik Németország 10 százalékkal. A világ legnagyobb fegyvervásárlója továbbra is Kína. A sorban utána  India következik, a képzeletbeli dobogón az Egyesült Arab Emírségek  és Dél-Korea osztozik.

Magyarország a Gripen harci repülőgépekhez Izraelből és az  Egyesült Államokból rendelt eszközök – öt darab Litening  célzókonténer és AGM-65 Maverick típusú levegő-föld rakéták – vevőjeként szerepel az intézet 2008-as tranzakciókat felsoroló  listáján azzal a megjegyzéssel, hogy a cél észlelését, azonosítását  és megjelölését végző berendezéseket 2005-ben, a rakétákat 2007-ben rendelték meg, de utóbbiakról a szerződést „feltehetően” még nem írták alá.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.