Fecskendőkkel és szörfösökkel sokkolnak
Kiválóan tanuló, remekül zongorázó diák képe rajzolódik ki a Rachel története című filmből. Tizennyolc éves korában próbálta ki először a heroint, ám egy ideig még nem hatalmasodott el rajta a függőség. Az egyetemre is felvették, szociológia és pszichológia szakra; aztán abbahagyta a tanulmányait, és a barátjával elköltözött. Néhány nappal a halála előtt azzal hívta fel a szüleit: hazaköltözik.
Sokkolni igyekszik a legtöbb drogellenes kampány – abban már megoszlik a szakértők véleménye, hogy ezzel valóban megváltoztatják-e a kábítószerezők (vagy a szert kipróbálni tervezők) hozzáállását. Visszafogottabb, de ötletes megoldást választottak Londonban, ahol a drogfogyasztásba belehalt hírességekre emlékeznek fehér (kokainszínű) táblákkal.
Eddig kékszínű táblák hívták fel a figyelmet a közismert személyiségek szülőházaira, most azonban fehér plakettet kapott a West End korabeli sztárja, a 22 évesen elhunyt Billie Carleton színésznő. Ő az első celeb, aki a kábítószer áldozata lett: holttestére a Savoy lakosztályában bukkantak rá. Ugyancsak fehér „megemlékezéssel” találkozhat, aki ellátogat a Beatles együttes menedzsere, Brian Epstein házához.
Halálbüntetés jár a drogfogyasztásért vagy -kereskedelemért a világ harminckét országában – ezzel már a román külügyminisztérium kampánya riogat. „A kábítószer megváltoztatja az úti célját” szlogennel elindított akció hátterében az áll, hogy egyre több, drogfutárként letartóztatott román állampolgár ül külföldi börtönökben. Sokan valószínűleg nem tudják, hogy egyes államokban (Törökországtól Kínán és Malajzián át Peruig) vasszigorral sújt le a törvény akkor is, ha valakinél csak kis adag illegális anyagot találnak.
Egyszerre ijesztget és sztorizik a bolgár egészségügyi tárca kampányvideója, amely váratlan felzúdulást váltott ki. A filmen egy fiatalember szörfösökkel ismerkedik meg, akik szorgosan szívják a marihuánát. Az ártatlan ifjút is bevonják a drogárusításba, és mint kiderül, a szörfösök nagy mennyiségben termesztik is a bódító növényt. Naná, hogy a főhős a börtöncellában végzi. Csakhogy a bulgáriai szörfösök petícióban tiltakoztak a minisztériumnál, amely szerintük azt a téves képzetet kelti, hogy az aktív sportolók kábítószereznek –ahelyett, hogy sportolásra buzdítaná a fiatalokat.
Egész Európában, sőt világszerte feltűnést keltett a Facebook idővonalát kihasználó – de rövid életű – kampány. Ezt egy nemzetközi reklámügynökség izraeli kirendeltsége dolgozta ki, a helyi kábítószer-ellenes hatóság kérésére. A dizájnert, Adam Barakot az ihlette meg, hogy az idővonalon bárki elmesélheti az életét, szöveggel és fotókkal. Így aztán Barak bemutatott egy évet a saját életéből, drogokkal és nélkülük.
Kettéosztott képernyőn követhette nyomon mindenki, mi történik a kábítószerfüggő, illetve a tiszta Adam Barakkal, aki például kényelmesen feküdt otthon az ágyában – a „másik oldalon” pedig a szabadban fetrengett egy halom szemét mellett. A barátnőjével utazott valahová – vagy a barátnője éppen kihajította a cuccait a lakásból. Ám egy héttel később a Facebook letiltotta az oldalt, mivel a szabályzat szerint csak valós személyek csatlakozhatnak. S noha Barak létezik, a valóságban nem drogos. Az izraeli hatóság felvette ugyan a kapcsolatot a közösségi oldal üzemeltetőivel, de végül nem erőltette a dolgot. A fő cél addigra már megvalósult: mindenki a kábítószerezés veszélyeiről beszélt.