Fasiszta összeesküvésről írt a párizsi lövöldöző
Fasiszta összeesküvésről, a kapitalizmus bűneiről és a manipulatív médiáról is írt most előkerült zavaros leveleiben Abdelhakim Dekhar a párizsi ügyész, Francois Molins közlése szerint. A 48 éves lövöldöző múlt hét pénteken fegyverrel fenyegetőzött a BFMTV hírtelevízió székházában, majd hétfőn rálőtt egy fotósra a Libération című napilap párizsi székházában, és a Société Generale bank székházánál is lövöldözött.
A rendőrség minden nagyobb párizsi médium biztonságát megerősítette, és nagyszabású hajtóvadászatot indított a férfi után, akit szerda este tartóztattak le a rendőrök. Egy autóban bukkantak rá félig öntudatlan állapotban, feltehetően öngyilkossági szándékkal gyógyszerezte be magát. Gyilkossági kísérlet miatt vették őrizetbe, és emberrablással is vádolják, amiért menekülés közben hétfőn rövid időre túszul ejtett egy autóst.
Dekhar nem volt ismeretlen a rendőrség számára. Közel húsz éve, 1994-ben részese volt az úgynevezett Rey-Maupin-ügynek, egy utcai lövöldözésnek. A férfi nem volt jelen a támadáskor, de a vád szerint ő szerezte be a fegyvert az anarchista csoportokkal is kapcsolatban álló támadó diákoknak, Florence Rey-nek és Audry Maupinnak. A két fiatal állítólag fegyvereket akart lopni, az akció azonban balul sült el. Menekülés közben elkötöttek egy taxit, üldözésük során pedig lövöldözés tört ki, amelyben meghalt három rendőr, a túszul ejtett taxisofőr és maga Maupin is. (Rey pár évvel korábban szabadult a börtönből.)
A tárgyaláson Dekhar ártatlannak vallotta magát, és azt állította, az algériai titkosszolgálat szervezte be, hogy épüljön be a francia szélsőbaloldali fiatalok közé. Négy év börtönbüntetésre ítélték, az 1998-as ítélethirdetést követően azonban azonnal elengedték a férfit, miután a vizsgálati fogva tartásának időtartama megegyezett a börtönbüntetés idejével. Ezek után Nagy-Britanniába ment. A rendőrség szerint azóta nem adott "életjelet" magáról, ujjlenyomata pedig még nem szerepelhetett az országos nyilvántartásban, mert azt csak 2000-ben hozták létre. (A rendőrségnek a mostani azonosításhoz volt DNS-mintája, amelyre a meneküléshez használt autóból tettek szert.)
Molins a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a két levél egyikét Dekhar háta mögött találták meg a kocsiban, ebben a temetésével kapcsolatos kívánságait részletezi. A másik levélben - amelyet főbérlője adott át a rendőröknek - fasiszta összeesküvést emleget, elítéli a kapitalizmus bűneit, valamint azzal vádolja a médiát, hogy manipulálja a tömegeket. A Le Monde betekintést nyert a dokumentumokba, amelyek a lap szerint nagyon zavarosak: a világ nagy politikai konfliktusairól, Líbiáról és Szíriáról is szó van bennük, a lövöldözésekről azonban egy szót sem ejt.