Faggatják a volt pártpénztárnokot
Az ügyészségről távozva Bárcenas nem volt hajlandó nyilatkozni a sajtónak, de azt állítja, hamis az a 14 oldalnyi feljegyzés, amelyet az El País hozott nyilvánosságra, majd átadott az ügyészségnek. A feljegyzésben arról esik szó, hogyan folytak át pénzek a Néppárt vezetéséhez építési vállalatok titkos számláin keresztül. Szerdán az ügyészség kihallgatta Jorge Trías Sagnier volt néppárti képviselőt, aki egy korábbi lapinterjújában elismerte, hogy kapott borítékban a támogatói pénzekből.
Bárcenásszal kapcsolatban nem először merül fel a korrupció gyanúja, vagy hogy tudomása van ilyen ügyekről. Vádlott az úgynevezett Gurtel-vizsgálatban is, amelyben arra kell felelnie, hogyan jött össze 22 millió eurója egy svájci bankszámlán. Maga volt pénztárnok azt állítja, hogy a pénz legitim üzleti tevékenységből származik. (Február 25-én egy másik svájci bankszámla miatt kell felenie egy kihallgatáson.)
Várhatóan csütörtökön tesz vallomást Bárcenás elődje, Álvaro Lapuerta volt pártpénztárnok, s beidéznek egy tucat olyan vállalkozót is, akiknek a neve szerepel a párhuzamos könyvelésben. A feljegyzések szerint 1990-től az adományok összege meghaladta az ötmillió eurót. A spanyol pártfinanszírozási törvény engedélyezte a névtelen adományozást 2007-ig, de ezt évi 60 ezer euróban maximalizálta.
Ami Rajoyt illeti, ő párt- és miniszterelnökként először szombati nyilatkozatában, majd hétfőn egy Angela Merkel német kancellárral tartott közös berlini sajtótájékoztatóján cáfolta, hogy köze lenne a pénzügyi visszaélésekhez. Állítása szerint a személyét érintő vádak hamisak, és nem áll szándékában lemondani. Ami viszont biztos, az az, hogy a botrány nem jött túlságosan jól a konzervatívoknak: a Néppárt nemrég enélkül is 19 százalékig esett vissza a népszerűségi listákon, amiután pedig az El Pais megszellőztetette az ügyet, egyre több ember jelenik meg a Rajoy távozását követelő tüntetéseken. A miniszterelnöknek egyelőre annyi a szerencséje, hogy az ellenzéki szocialisták körül szintén bármikor kitörhet egy hasonló korrupciós botrány, ami kissé hiteltelenné teszi a részükről érkező bírálatokat, a másik pedig, hogy a spanyol igazságszolgáltatás hírhedten lassú: mire vádemelesig jutna a dolog, az ország már hetedhét választáson túl van.
Az igazságszolgáltatás egyébként az a terület, ahol Rajonak még egy párton belüli kihívóval is meg kell küzdenie. Esperanza Aguirre, a Néppárt madridi regionális vezetője éppen szerdán tett rá a botrányra még egy lapáttal, amikor azt mondta, szerinte a lassú igazságszolgáltatás rossz igazságszolgáltatás, a korruptakat pedig meg kell büntetni.