Facebookon szította a londoni rendbontást, négy évet kapott

Több parlamenti képviselő túl szigorúnak tartja a múlt heti angliai zavargásokkal összefüggésben kiszabott ítéleteket. Két fiatalembert például azért ítéltek négy év börtönre, mert a Facebook közösségi oldalon szólítottak fel rendbontásra, igaz, felhívásukra senki sem cselekedett.

A 20 éves Jordan Blackshaw-t és a 22 éves Perry Sutcliffe-Keenant négy-négy év börtönbüntetésre ítélték, amiért a londoni zavargások alatt közösségi honlapokon próbálták szítani a rendbontást. Esetük komoly felháborodást keltett, mert bár internetes felszólításaik nyomán senki nem cselekdett, kemény büntetést kaptak. "Ha visszagondolunk az elmúlt hétre, és arra, hogy a modern technológia milyen szerepet játszott a rendbontásokban, érthetővé válik, hogy miért szabtak ki ilyen súlyos büntetést" - vélte Phil Thompson cheshire-i rendőrparancsnok a négyévi ítéletekkel kapcsolatban.

Blackshaw Northwich város szétverésére szólított fel a Facebook közösségi oldalon augusztus 8-ra, de úgy látszik, kezdeményezését csak a rendőrség látta, mert rajtuk kívül senki sem jelent meg a Blackshaw által megadott időpontban és helyen. Sutcliff-Keenan szintén a Facebookon keresztül egy honlapot hozott létre Warringtoni zavargások címmel, amit másnap reggel már le is vett a világhálóról, bocsánatot kérve a rossz viccért. Az üzenetét, azaz a holnapot 400 felhasználó láthatta, de ennek következtében nem történt rendbontás. A bíróság szerint azonban a honlap pánikot keltett a városban - írja a Guardian.

Több parlamenti képviselő és jogi szervezet túl szigorúnak tartja a múlt heti angliai zavargásokkal összefüggésben kiszabott ítéleteket. A két férfi esetén túl egy másik férfi pedig 18 hónapra kerül börtönbe, mert ellopott egy televíziót.

Tom Brake liberális képviselő szerint az igazságszolgáltatásnak nem megtorlásnak kellene lennie. A politikus a BBC-nek úgy nyilatkozott, az elítéltek egy része más büntetést kapott volna, ha a zavargások előtti napokban követte volna el ugyanazt a bűncselekményt. Paul Flynn munkáspárti képviselő azt firtatta, van-e elég hely a brit börtönökben ennyi elítéltnek, és úgy vélte, a bíróság pánikszerűen cselekszik.

A libdemek koalíciós partnerei, a konzervatívok azonban máshogy látják. Eric Pickles, az önkormányzatok és helyi közösségek minisztere úgy látja, azért van szükség ilyen kemény ítéletekre, hogy az állam megmutassa: a rendbontás következményekkel jár. Margot James konzervatív képviselő szerint is megfelelő ítéletek születtek, mert a rendbontók életeket tettek kockára, és sokan töltötték félelemben az elmúlt napokat miattuk.

Paul Mendelle, a brit büntetőjogi társaság korábbi elnöke a BBC-nek viszont kijelentette: "Ha börtönbe kerülnek, ráadásul hosszú időre, elveszíthetik az állásukat, ami további társadalmi elégedetlenséghez vezethet". Kifejtette: ahogyan a rendbontók is szokatlanul cselekedtek, a bíróságoknál is fennáll a veszély, hogy rájuk nem jellemző módon reagálnak a nem mindennapi helyzetben, azaz túl szigorú büntetéseket szabnak ki.

A viába szerdán David Cameron kormányfő is beszállt, aki szerint jó, hogy a bíróságok "kemény üzenetet" küldenek.

Eddig több mint 2700 embert vettek őrizetbe a zavargások kapcsán, és 1277 gyanúsított jelent meg a bíróságokon (21 százalékuk fiatalkorú), 64 százalékuk továbbra is őrizetben marad. A Guardian szerint eddig 115 embert ítéltek el.

Egy 22 éves férfit azért állítanak bíróság elé a jövő héten Manchesterben, mert beismerte, hogy két gombóc fagylaltot lopott. A tölcsért egyébként odaadta másnak, mert az nem ízlett neki.

Egy 23 éves férfit hat hónap börtönbüntetésre ítéltek Londonban, mert 3,50 font értékben ásványvizet lopott el egy élelmiszerüzletből. Egy kétgyermekes anyát azért ítéltek öt hónap börtönre Manchesterben, mert elfogadott egy rövidnadrágot, amelyet egy boltból loptak el a városközpontban.

Korábban két év börtönbüntetésre ítéltek egy férfit Manchesterben, amiért a múlt heti zavargások során betört egy szupermarketbe. Egy 31 éves férfi 18 hónapra kerül börtönbe, amiért lopott holmikkal kereskedett, egy 26 éves férfit pedig 16 hónap börtönre ítélték, miután 500 font értékben lopott ruhát és cipőt.

Nő a munkanélküliség nagy-Britanniában

Mindeközben kiderült, növekedett a munkanélküliség Nagy-Britanniában. Már csaknem 2,5 millió munkanélküli van - állítja a brit statisztikai hivatal.

Júliusban az egy hónappal korábbihoz képest 38 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma Nagy-Britanniában, így már 2,49 millió embernek nincs munkája a szigetországban, ami 2010 februárja óta a legmagasabb érték.

A munkanélküliségi segélyt igénylők száma 37100-zal nőtt júliusban, azaz már 1,56 millió ember részesül a támogatásban. 2009 májusa óta nem nőtt ilyen nagy mértékben a segélyt kérők száma.

A munkanélküliségi ráta növekedése meglepetésként érte az elemzőket, a legtöbben ugyanis úgy vélték, csökkeni fog a munkanélküliek száma.

A statisztikai hivatal adataiból az is jól látható, hogy a fiatalok körében a munkanélküliségi ráta 20,2 százalékra emelkedett a második negyedévben, míg az első negyedévben ez az érték 20 százalék volt. A 16 és 24 év közöttiek körében 949 ezer munkanélküli volt, ami 15 ezerrel több, mint az első negyedévben.

A zavargások alatt sokféle zsákmányt szereztek a rendbontók
Looters rampage through a convenience store in Hackney, east London August 8, 2011. Youths hurled missiles at police in northeast London on Monday as violence broke out in the British capital for a third night. REUTERS/Olivia Harris (BRITAIN - Tags: CRIME LAW CIVIL UNREST IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.