Ezért nincs bűnözés Japánban
A statisztikák meghamisításának tényét Oszaka prefektúra rendőr-főkapitánysága is elismerte, és közölte, hogy az ügyben a tartomány mind a 65 rendőrkapitánysága érintett. A tartományi hatóságok tavaly szembesültek vele, hogy egyes rendőrőrsök elhallgatnak bűncselekményeket, ezt követően kiterjedt vizsgálatba kezdtek, közel félezer rendőrt hallgattak ki az ügy felgöngyölítése érdekében.
A statisztikahamisítás 2008-ban kezdődött, miután a rendpártiságáról ismert Hasimoto Tóru, a prefektúra akkori kormányzója ráparancsolt a rendőrségre, hogy tisztítsák meg a tartomány utcáit a bűntől. Ezt megelőzően tíz éven keresztül Oszakában követték el a legtöbb utcai bűncselekményt Japánban.
A tízezernyi bűncselekmény elhallgatása miatt 2010-re a hivatalos adatok szerint már nem Oszaka, hanem Tokió volt a legveszélyesebb város a szigetországban.
Azt oszakai elöljárók tagadták, hogy elrendelték volna a statisztikák meghamisítását. Ugyanakkor alacsonyabb rangú rendőrök azt mondták a japán médiának, erős nyomás érkezett feletteseik részéről, hogy javítsanak a város rossz megítélésén. Az ügyben közel száz rendőrtiszt kapott fegyelmit.
Nemzetközi összehasonlításban Japánban kifejezetten alacsony a bűnözés, azonban Oszakának az országon belül rossz híre van, kiemelkedően rossz statisztikái miatt. Ez némileg ellentmond azoknak a japán sztereotípiáknak is, amelyek szerint az oszakaiak jóval kedvesebb emberek, mint a "mogorva" tokióiak.
Vélhetően az is szerepet játszott az eltussolásban, hogy az ország második számú gazdasági központjaként Tokióval folyamatosan versengő Oszaka jobb fényben akarta feltüntetni magát, mint a főváros.