Két hét után túlélőt találtak az összedőlt ház alatt
Már több mint ezer halálos áldozata van a két héttel ezelőtt Banglades fővárosában, Dakkában összedőlt irodaháznak – jelentette be a hadsereg. Péntek reggelig 1034 halottat emeltek ki a rom alól, és a halottak száma még nőhet, hiszen a hatóságok sem tudják, hogy a katasztrófa bekövetkeztekor hányan tartózkodtak a nyolcemeletes épületben, amelyben több varroda, egy bankfiók és sok üzlethelyiség is működött.
A Dakka egyik külvárosában, Szavarban lévő Rana Plaza összeomlását mintegy 2500 ember élte túl. A mentőakció pénteken hivatalosan véget ér, ezután már csak a romokat és a törmelékeket szállítják el a helyszínről. A Rana Plaza 600 tonnányi kő- és üvegtörmeléket hagyott maga után, amelynek nagy részét már elvitték. Az épület tulajdonosát, Mohamed Szohel Ranát menekülés közben fogták el, most nyolc másik emberrel – gyártulajdonosokkal és építészekkel – együtt őrizetben van. Az egyik áldozat özvegye gyilkosság miatt tett feljelentést.
A napokban előkerült áldozatok többsége már a felismerhetetlenségig oszlásnak indult, azonosításukhoz a személyi igazolványokat és mobiltelefonszámokat használnak. DNS-mintát is vesznek tőlük a jövőbeli kárpótlási ügyek eldöntésére.
Az előzetes vizsgálatok szerint a baleset oka a felső emeleti generátorok keltette rezgés volt, amely alatt összeomlottak a falak. Az, hogy a 2004-ben eredetileg szórakoztató- és üzletközpontként átadott épület öt emeletére ki húzatott fel engedély nélkül még hármat és engedte be a gyárakat, még nem világos, de mivel Bangladesben a ruhaipar a kormánynak évi húszmilliárdos üzlet, a munkaerő pedig olcsó, elterjedt dolog, hogy a gyárakat a biztonsági előírások teljes mellőzésével építik fel. A Rana Plaza katasztrófája óta az országban 18 ruhagyárat zártak be biztonsági okokból.
A falak repedései miatt a Rana Plazát néhány nappal a katasztrófa előtt evakuálták, de utána hagyták, hogy visszamenjenek az emberek. Tulajdonosának a baleset napján is szóltak, hogy valami nincs rendben, de Rana állítólag egy legyintéssel elintézte az ügyet.
Pénteken, a mentőakció utolsó napján egy nőt élve húztak ki a romok alól. Azt, hogy a nő hogyan vészelte át a 17 napot, egyelőre nem lehet tudni, de állítólag akkor hallották meg a kiáltásait, amikor a hadsereg éppen visszarendelte a mentőalakulatokat a romokról. Pillanatok alatt több száz ember gyűlt össze a helyszínen. A nő állítólag tudott kommunikálni a mentőkkel. Kivizsgálásra egy fővárosi katonai kórházba szállították.