Ezermilliárdokba került eddig a terror elleni háború

Oszama bin Laden megmondta: csődbe akarja juttatni az Egyesült Államokat. Nem sikerült neki. De mennyibe került a világ legjobban keresett emberének felkutatása, amely csaknem tíz évet vett igénybe? A hajszának része volt az iraki és az afganisztáni háború, a belföldi terrorelhárítás, a repülésbiztonsági intézkedések, az amerikai érdekeltségek megerősítése külföldön és még sok más is.

A kérdésre az adóssághegybe temetkező Amerika is keresi a választ, amelyről annyi bizonyosnak tűnik: dollárban számolva ezermilliárdokban mérhető a költség. Attól függően, mennyire "konzervatív" összeggel kalkulálnak, 1500-3000 milliárd dolláros összegeket említenek a szakértők, azaz az amerikai hazai össztermék (mintegy 15 ezer milliárd dollár) 10-20 százalékáról beszélnek, persze tíz évre elosztva. Viszont - hiszen a "terror elleni háború" folytatódik, legfeljebb már nem így hívják - a számláló nem áll le.

- Nem hiszem, hogy Bin Laden megölése érdemben befolyásolná akár a deficitplafonról, akár pedig a hosszú távú fiskális kihívásról, a közkiadásokról folytatott vitát - mondta washingtoni és New York-i tudósítókkal folytatott hétfői sajtóbeszélgetésén Richard Haass, az amerikai Külkapcsolatok Tanácsának elnöke, amikor azt firtattuk: nem akarják-e a terroristavezér "kiiktatásának" fényében újragondolni a tetemes biztonság(politika)i költségeket.

Egy pár hetes kongresszusi jelentés szerint a 2001. szeptember 11-i támadások nyomán a Capitolium összesen 1283 milliárd dollárt hagyott jóvá az iraki és az afganisztáni műveletekre, illetve a megerősített katonai biztonságra. Ha pedig rábólintanak az elnök háborús finanszírozási kérelmére a 2012-es pénzügyi évre, úgy máris 1415 milliárd dollárnál tartunk. A kongresszus költségvetési irodája szerint 2021-re már 1800 milliárdot kóstál majd az USA biztonságának garantálása. A Huffington Post nem mulasztja el, hogy rámutasson: ebben épp annak a golyónak az ára nincs benne (és persze még sok egyéb sem), amely eltalálta Bin Ladent. Az akciót a CIA támogatása mellett végrehajtó elitkommandósok külön büdzsében szerepelnek, a Központi Hírszerző Ügynökség költségvetése titkos (de egy belső adat szerint az évtized közepén 44 milliárd dollár volt).

Mindez persze a közvetlen - és külső - költség, még a belbiztonság sem foglaltatik benne. (A szeptember 11-e után létrehozott tárca tavaly 56,4 milliárd dollárt költött.) Még nehezebb lenne nevesíteni a 2001-et követően "jojózó" üzemanyagárakat vagy a légiközlekedés válságát, a jegybank szerepét játszó Federal Reserve szeptember 11-e utóhatására reagáló politikáját. Mindezzel márpedig - mutat rá a The Washington Post - egy csapásra a 2008-as hitelpiaci buboréknál tartunk az ok-okozati összefüggésekben. A Nobel-díjas Joseph Stieglitz, a New York-i Columbia Egyetem professzora már évekkel ezelőtt háromezermilliárd dolláros költségről beszélt.

„Jó keynesiánusként" ugyanakkor azt is mondhatnánk: válságidőkben az is megteszi, ha a kormány foglalkoztatáspolitika címén gödröt ásat a munkavállalókkal, majd betemetteti azt. Ezzel az erővel ugyanis küzdhetnek a terror ellen - és a valóságban ezt is teszik! Épp a The Washington Post megdöbbentő riportsorozatban számolt be a nyáron arról: a "Nemzetbiztonság Részvénytársaság" kezelhetetlen óriássá nőtte ki magát az elmúlt évtizedben, 854 ezren (köztük 265 ezer külső vállalkozó) rendelkeznek az országban a legmagasabb szintű átvilágítással. Csaknem kétezer amerikai vállalkozás áll szigorúan titkosnak minősített üzleti kapcsolatban legalább 45 kormányügynökséggel. Az eltartottakkal együtt túlzás nélkül milliók és milliók élnek Amerikában abból: védekezni kell a terrorfenyegetettséggel szemben. A háború közismerten nemcsak viszi a pénzt: munkát és keresletet is teremt.

De hogyan áll az évtizedes harc költsége Amerika nagy háborúival összevetve? Erről tavaly készített kimutatást a kongresszus kutatói szolgálata, a CRS. Bár az összehasonlítás bevallottan módszertani problémákat vet fel (a számok pedig egyszerűsítettek: nem tartalmazzák a veteránokra fordított összegeket, a hitelkamatokat, a szövetségesi támogatást), az derül ki belőle: a mostani „nagy hajszát" csak a második világháború körözi le, mai áron kalkulált 4104 milliárd dolláros árcédulájával. 1945-ben például az amerikai GDP több mint egyharmadát vitték el a háborús erőfeszítések. Az 1965-75-ös vietnámi háború (szintén mai áron) 738 milliárdba, a koreai (1950-53) 341 milliárdba, míg az 1990-91-es öbölháború 102 milliárdba került a CRS becsült adatai szerint. (Hogy az iraki és az afganisztáni háború mennyibe kerül, azt itt követheti nyomon.)

A terror elleni harc számláját a fokozott biztonsági ellenőrzések ára is növeli
An Amtrak police officer watches as passengers board an Amtrak train at New York's Penn Station November 26, 2008. The number of travellers over the U.S. Thanksgiving holiday will be down sharply this year, but downsized airlines and unpopular bag ch
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.