Ez volt az utolsó szikra
M. D. emlékeztet rá: a tiltakozók békés tüntetésre készültek a Gezi parkba tervezett bevásárlóközpont ellen, és még aludtak, amikor a kormány hajnalban rájuk küldte a rendőröket. Ilyet nem lehet csinálni – mondja felháborodottan lapunknak Akin M., a 45 éves fotós is. Ő különösen azt nehezményezi, hogy Erdogan a televízióban mosolyogva közölte, hogy ő ugyan nem hallgat a tiltakozókra, azt csinál, amit akar. Ezek után rájuk küldte a rendőröket, majd lezárta a park felé vezető utakat.
A spontán tiltakozás óriási lett, Akin szerint másnap százezer ember tüntetett a park környékén, mert egyszerűen elegük lett Erdogan és a kormány „arrogáns és diktatórikus politizálásából”. A rendőrök példátlanul durván léptek fel a fegyvertelen tüntetőkkel szemben. „Mintha terroristák lettek volna, úgy bántak velük” – állítja a fotós. Eközben a török sajtóban igyekeztek teljesen elhallgatni, hogy mi történik Isztambulban, nehogy Erdogan és pártja szavazatokat veszítsen a közelgő választásokon. „Erdogan nagy nyomás alatt tartja a médiát, mert tudja, hogy még saját pártja szavazói sem fogadnák el a rendőrség fellépését. Így jobb, ha nem is tudnak róla” – vélekedik Akin. A százezres tüntetéssel kapcsolatban a kormányfő reakciója szintén tipikus volt: – majd küldök én egymillió embert! – üzente.
M. D. elmondta: az összetűzések mérlege szerinte több mint ezer sebesült és három halott volt – de ezt a kormány nem hajlandó elismerni. Ami a tüntetők összetételét illeti, nagyon sokfélék voltak: diákok, munkások, nem kormányzati szervezetek alkalmazottai, vagy épp szexmunkások, leszbikus és meleg aktivisták. Megmozdult a társadalom más része is: orvosok önkéntesként látták el a sebesülteket, ügyvédek nyújtottak ingyenes jogi tanácsadást az őrizetbe vett tiltakozóknak. A rendőrség egyébként az AKP-kormány hatalomra kerülése óta a korábbinál jóval keményebben lép fel, emlékeztetnek az isztambuli megszólalók, rendszeresen vetnek be könnygázt és a vietnami háborúból ismert Agent Orange nevű növényirtó szert, és célzottan lőnek vízágyúval egyénekre.
Akin szerint a Gezi parkbeli építkezés csak a szikra volt, a helyzet már amúgy is robbanásveszélyes volt: a kormány nemrég jelezte, hogy szigorítja az alkoholvásárlást, amit korábban „két részeges” legalizált. Az egyik „részeges”, akire Erdogan utalt, nem más, mint a világi Törökország alapítója, Kemal Atatürk, aki a törökök körében még mindig nagy tiszteletnek örvend. De felháborodást keltett az is, hogy Erdogan idén betiltotta a Köztársaság Napjának ünnepét, és csak „hab a tortán”, hogy harcias retorikájával háborút hirdet Szíria ellen, ám amikor a szír kormány visszacsapott, és 51 ártatlan ember meghalt, azt igyekezett elhallgatni. „Futballhírekkel rakta tele az újságokat, hogy elterelje az emberek figyelmét” – mondja Akin.
A nyilatkozók hangsúlyozzák: a tüntetések mögött nem áll egyetlen párt vagy civil szervezet sem, hiszen az ellenzék gyenge és szervezetlen. Bár Erdogan most igyekszik ezt a látszatot kelteni, ebből semmi sem igaz. A tüntetők csak passzív ellenállást akartak kifejteni, mire „szétbombázták” őket – fogalmaz Akin.