Évtizedeken át hajtottak fejet a náci üzenet előtt
És a szóbeszéd igaznak bizonyult: amikor Norbert Darabos osztrák védelmi miniszter rendeletére a hatóságok felnyitották az emlékművet, rátaláltak a Frass által fémkapszulába helyezett üzenetre. Ahogy Frass még 1935-ben írta, reméli, hogy a német ajkú népek egy napon majd egyesülnek a horogkereszt alatt. (Ez három évvel később többé-kevésbé meg is valósult az Anschlussal, amikor a hitleri Harmadik Birodalom annektálta Ausztriát. Frass 1938-tól 1945-ig a bécsi képzőművészeti akadémia vezetője volt.)
A bécsi kormány nemrég elégelte meg a felirat létezéséről már évtizedek óta keringő pletykákat, már csak azért is, mert a heldenplatzi emlékmű előtt évente többször is főhajtással és koszorúzással róják le tiszteletüket az osztrák politikusok, de van, hogy ezrek hajtanak fejet a második világháború alatt Ausztriában meggyilkolt 65 ezer zsidó emléke előtt. A náci feliratot már eltávolították az első világháborús emlékmű tövéből, és megszülettek az első elképzelések a szobor átalakításáról is.
A német Süddeutsche Zeitung némi malíciával megírt cikke szerint egyébként a fémkapszulát annyira ünnepélyes külsőségek között vitték be Daraboshoz a minisztériumba, „mintha Sisi császárné elveszett szerelmes leveleiről lenne szó”.