Tóásó-ügy: A hadsereg fegyvereit használták a terrorizmus perben
Az ezredes – mint az El Deber napilapnak Spanyolországból adott interjújában közölte – annál az egységnél szolgált, ahol a fegyvereket eredetileg őrizték, majd elszállították, s később furcsa módon a Cotas telefontársaság vásárvárosi pavilonjában „bukkantak rájuk" a nyomozók. Azt állítja, hogy minderről értesítette a Santa Cruz-i ügyészséget, ám vizsgálat helyett őt kezdték zaklatni és üldözni.
Marcelo Soza, aki majd öt éven át vezette ügyészként a nyomozást a Rózsa-féle ügyben, ám még tavaly tavasszal Brazíliába szökött, most az Erbol rádiónak nyilatkozva gyakorlatilag megerősítette Cardona ezredes állítását. „Tény, hogy a rendőrségen belül is voltak olyan hírek, melyek szerint a Cotas kiállítási standján talált fegyverek egy részét a hadseregnél őrizték a Rózsáék elleni akciót megelőzően" - mondta.
Tóásó Előd (jobbra) és a bolíviai-horvát Mario Tadic (balra) REUTERS/Stringer |
Evo Morales kabinetjének két tárcavezetője, így Reymi Ferrera védelmi és Hugo Moldiz kormányzati miniszter kedden kétségbe vonta Cardona ezredes szellemi állapotát, skizofrénnak és hazudózónak nevezve a tisztet.
Carmen Eva Gonzalez ellenzéki képviselőnő ugyanakkor azt hangoztatta, hogy egyre másra kerülnek elő bizonyítékok, miszerint az úgynevezett terrorizmus ügyet a kezdetektől a kormány manipulálta azzal a céllal, hogy a Santa Cruz-i ellenzék vezetőit megsemmisítse. Ehhez bűnöket, gyilkosságokat követtek el, gyakorlatilag az állami terrorizmus érvényesült – állítja.
Mint emlékezetes, 2009. április 16-án a bolíviai rendőrség kommandósai a Santa Cruz-i Las Americas szállodában meggyilkolták Rózsa Flores Eduardót, a romániai Magyarosi Árpádot és az ír Martin Michael Dwyert, illetve elfogták Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát Mario Tadicot. E két utóbbi mellett a terrorizmus perben 37 Santa Cruz-i személyt vádoltak meg, akik közül 18-an külföldre szöktek. A hatodik évfordulón, idén áprilisban már csak négyen voltak börtönben, néhányan pedig házi őrizetben. Tóásó és Tadic is rövidített eljárásban különalkut kötött, s az addig előzetesben eltöltött 5 év és 10 hónapnyi börtönbüntetést kaptak. Immár szabadok, cserében azért, hogy elismerték részvételüket fegyveres felkelésben, illetve terhelő vallomást tettek Ruben Costasra, Santa Cruz kormányzójára, mint felbujtójukra.