Évente huszonötmillió új rákbeteg lesz
A dohányzás, az ivás és az elhízás a fő oka, hogy húsz év múlva évi 25 millióval nő majd a rákbetegek száma a világon – írta a Rákellenes Küzdelem Világnapjára, február 4-re időzítve kiadott jelentésében az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Az ENSZ egészségügyi szervezete szerint ennek a már 2032-re prognosztizált évi 25 millió új esetnek a fele megelőzhető lenne, hiszen a három kiváltó ok az életstílus kísérőjelensége. A WHO a jelentésben a „riasztó” jelzővel írja le a tendenciát: amíg 2008-ban világszerte 12,7 millió új rákbeteget diagnosztizáltak, ez a szám tavalyelőtt 14,1 millióra nőtt (8,2 millióan haltak meg), két évtizeden belül pedig huszonötre fog. Mindez egyébként aközben történik – hívja fel a figyelmet a jelentés –, hogy már a társadalombiztosítás a fejlett országokban is alig tudja tartani a lépést, a fejlődőek pedig, ahol egyre nő az átlagéletkor, egyszerűen rosszul felkészültek az egészre.
Magyarországon az összes haláleset egynegyedét a daganatos betegségek okozzák. Évente 75 ezer új beteget diagnosztizálnak, és 33 ezren halnak meg. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 34 tagországa közül sehol máshol nem ilyen rossz a helyzet.
A 800 oldalas keddi jelentés bevezetőjében Margaret Chan WHO-igazgató kiemeli, hogy bár a szegény és a fejlődő országokban még gyakori, hogy fertőzések – például gyomorbaktériumok, humán papilloma- és hepatitiszvírusok – miatt alakul ki rák, a fejlett országokban már az alkoholfogyasztás, a dohányzás és az elhízás a vezető ok. Ivással – emlékeztet a jelentés társszerzőjeként Bernard Stewart, az Új-dél-walesi Egyetem professzora – egyébként nem csak májrákot lehet összeszedni, de száj- és gyomorrákot is. Alkoholfogyasztással kialakult rákba 337 400 ember halt bele 2010-ben. Többségük férfi volt.
Ami a dohányzást illeti, Stewart szerint a világ szerencsére már túl van a naivitáson, de a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) felméréséből kiderül, hogy a férfiak körében terjedő daganatos megbetegedések között a tüdőráké az első hely az esetek 16,7 százalékával. A tüdőrák a legnagyobb gyilkos is: a daganatos betegek közel egynegyede, 23,6 százaléka ebbe hal bele. A nők között a mellrák vezet 25,2 százalékkal és az összes haláleset 14,7 százalékával. Az már egy másik IARC-felmérés megkapó adata, hogy az emberek 59 százaléka nem tudja, az elhízás növeli a rák kialakulásának a kockázatát.
A megelőzésben a szakértők a figyelemfelhívásra és a tiltásra helyeznék a hangsúlyt, Stewart szerint legalábbis a hozzáférést az alkoholtartalmú italokhoz ugyanúgy kellene korlátozni, mint a dohánytermékek esetében. Nyers zöldségeket és gyümölcsöket enni nem annyira hatékony megelőzési módszer, mint eddig gondolták. A WHO elismeri, hogy néhányuk jó egy-egy rákfajta ellen, de inkább a diabéteszt és szívbántalmakat lehet megelőzni velük.
Február 4. 2000 óta a Rákellenes Küzdelem Világnapja. Párizsban az első rákellenes világkongresszus résztvevői ezen a napon írták alá a kór elleni világméretű összefogásra felszólító dokumentumot.