Evakuálják a sérült nőket és gyerekeket Homszból

Tuniszban "Szíria Barátai" rendeztek találkozót, ahol a válság megoldásáról vitatkoztak. Mindeközben a Reuters szerint a szír ellenzék külföldről szerzi a fegyvereit, a nyugati hatalmak tudtával, akik szemet hunynak felette. A helyzet az ostromlott Homszban továbbra is súlyos, ám a Vöröskereszt szerint már megkezdődött a nők és a gyerekek evakuálása.

Szíria-konferenciát rendeztek pénteken Tuniszban. Az Arab Liga bejelentette: gyakorlati lépéseket vár a találkozótól, míg a Biztonsági Tanácstól egy tartós szíriai tűzszünet feltételeinek megteremtését kéri. Mindezt a több mint 60 ország képviselőinek részvételével megrendezett értekezleten Nabil Al-Arabi, a pánarab szervezet főtitkára közölte. A hivatalos elnevezés szerint „Szíria Barátait” tömörítő konferenciának otthont adó tuniszi szállodába Bassar al-Aszad szíria elnököt éltető tunéziai és szír tüntetők próbáltak betörni – őket a biztonsági erők gumibottal verték ki az épületből.

Mindez a résztvevőket, akik nem sokban értettek egyet. A felszólalók megosztottak voltak abban, hogyan kellene kezelni a szír problémát, pedig Moszkva és Peking nem is küldte el képviselőit Tuniszba. Miközben a tanácskozás gyakorlatilag feltétel nélkül üdvözölte az Arab Liga szíriai béketervét és a demokratikus átmenetre vonatkozó elképzeléseit, a fegyveres megoldásra vagy a külföldi katonai beavatkozásra utaló javaslatok nem arattak egyértelmű elismerést. Bizonyos arab országok fenntartásokkal fogadták például Moncef Marzouki tunéziai elnöknek azt az indítványát, hogy „arab erőknek” kell Szíriában a békét megteremteni és fenntartani.

A szír ellenzéket tömörítő Nemzeti Tanács (NT) azt kérte a nemzetközi közösségtől, hogy fegyverezze fel a dezertőr katonák által alapított Szabad Hadsereget és támogassák külföldről az országban kibontakozó népi ellenállást. A Reuters szíriai ellenzéki forrásokra hivatkozva azt írta: a felkelők külföldről szereznek be fegyvereket, kommunikációs eszközöket és éjjellátókat. Ezeket az emigrációban élők vásárolják, a nyugati hatalmak pedig szemet hunynak felette. Az NT egyébként már tegnap közölte: a konferenciával nem elégedettek.

A fegyveres beavatkozás osztja meg "Szíria barátait"

Az arab és a nyugati kormányok azonban a jelek szerint változatlanul megosztottak a fegyveres beavatkozást illetően. A konferencia irányító szerveihez közel álló források tegnap úgy nyilatkoztak a sajtónak, hogy a katonai intervenció nincs napirenden Szíriában. Ugyanakkor Hillary Clinton amerikai külügyminiszter és Alain Juppé, a francia diplomácia irányítója egyaránt úgy nyilatkozott, hogy a szír Nemzeti Tanács „hiteles képviselője a szíriai népnek”. A nyugati államok képviselői alapvetően a humanitárius segítség megszervezében látják a tuniszi konferencia jelentőségét, valamint hangúlyozzák, hogy fokozni kell a nyomást az Aszad-rezsimre.

Clinton szorgalmazta, hogy további országok vezessenek be szankciókat a damaszkuszi rezsimmel szemben. Mindenkelőtt francia részről követelték a „humanitárius korridorok” mielőbbi kialakítását, hogy az ostromlott szír városokból ki lehessen menekíteni a nőket, a gyerekeket és a sebesülteket. 

Homszból evakuálják a sérült nőket és gyerekeket

A konferencia előestéjén az ENSZ és Arab Liga közleményben jelentette be, hogy a szíriai ügyekben közös különmegbízottnak nevezik ki Kofi Annan volt ENSZ-főtitkárt. A Nobel-békedíjas Annan feladata az lesz, hogy megakadályozza az emberi jogok megsértését és előmozdítsa a szíriai válság békés rendezését. Egyidejűleg az ENSZ listát állított össze azokról a szír vezetőkről, akik emberiesség elleni bűntetteket hajtottak végre az elmúlt hónapokban. A listán Bassar Al-Aszad neve is szerepel.

Az ENSZ emberi jogi tanácsa szerint a „legmagasabb szintről” jöttek azok a parancsok, amelyek nyomán a hadsereg alakulatai lakónegyedeket vettek tűz alá több nagyvárosban, mindenekelőtt a több mint három hete ostromlott Homszban. Az ellenzéki központnak számító Homszban pénteken főleg a Bába-Amr negyedet támadta a nehéztüzérség, helyi aktivisták szerint legalább tíz civil vesztette életét. A CNN tegnap este a Vöröskeresztre hivatkozva közölte: megkezdődött a sérült nők és gyerekek evakuálása az ostromlott városból.

Civilek keresnek menedéket a támadások elől Homszban
Residents take shelter in Baba Amro, an opposition stronghold in the central city of Homs February 15, 2012. Picture taken February 15, 2012. REUTERS/Handout (SYRIA - Tags: CIVIL UNREST POLITICS) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.