Európai turnén a burmai ellenzéki
A hatvanhét éves ellenzéki vezető 1988-ban tért vissza Nagy-Britanniából hazájába, ahol a demokratikus átalakulást követelő erők élére állt. Az elmúlt huszonnégy évben nem hagyta el a délkelet-ázsiai országot – hol azért, mert őrizetben tartották, hol azért, mert attól tartott: ha elutazik, többé nem engedik vissza a hatóságok. Emiatt az aggodalma miatt nem jelent meg Oslóban sem 1991-ben, amikor a testület neki ítélte a Nobel-békedíjat. (Köszönőbeszédét csak most, európai körútjának norvégiai állomásán mondta el.)
Szu Csí 1988-as visszatérése után idén májusban hagyta el először az országot, amikor Thaiföldre utazott, ahol munkavállaló honfitársai előtt mondott beszédet. Európai körútján Nagy-Britannia után Franciaországban és Svájcban fordul meg.
A törékeny asszony régi politikusi dinasztiából származik: édesapja volt a függetlenségért küzdő burmai hadsereg vezetője, és ő állt annak a delegációnak az élén is, amely Nagy-Britanniával tárgyalt a brit gyarmat önállósodásáról. Ang Szant azonban még 1947-ben megölték. Felesége a hatvanas években Indiában képviselte hazáját nagykövetként, Szu Csí itt nőtt fel, majd tanulmányait Oxfordban folytatta, ahol megismerte későbbi férjét, a brit Michael Arist. (Férje 1999-ben hunyt el rákban, ám a temetésen Szu Csi – bár épp nem volt házi őrizetben – nem jelent meg, ismét félve attól, hogy nem térhet vissza Burmába.)
Csütörtökön Szu Csi a parlament két házában is megjelenik, és találkozik David Cameron kormányfővel is.