Európa próbálja nyugtatgatni magát
Spindelegger igyekezett csökkenteni az Európában egyre inkább érezhető pánikot: az osztrák Wachauban tartott nemzetközi Európa Fórumon a külügyminiszter határozott szavakkal figyelmeztette a görögöket: nekik kell tudniuk, hogy merre akarnak haladni. Az európai országok részéről a feltételek ismertek. Akármi is lesz a görög választások eredménye, az európai fejlődés attól nem áll meg – hangoztatta az alkancellári tisztséget is betöltő politikus.
Csatlakozott hozzá Johannes Hahn, az unió regionális politikáért felelős biztosa, aki arról beszélt: ha a politikusok azt sulykolják, hogy nehéz évek jönnek, akkor garantáltan nem lesz növekedés, mert a politika önbeteljesítő jóslattá válik. „A politikusoknak nem szabad hazudniuk, de ijesztgetni sem kell a népet" – mondta Hahn, aki szerint továbbra is hinni kell Európában. Válság ide vagy oda, még mindig az EU adja a világ külkereskedelmének 20 százalékát, és ez az utóbbi években – az USA-val vagy Japánnal ellentétben – nem csökkent. Hahn szerint továbbra is érvényes, hogy az európai integráció a béke és a jólét záloga: ezúttal a szociális béke és a következő generáció jóléte a tét.
Spindelegger arra kérte a piacokat, a politikusokat és a polgárokat: legyenek türelmesebbek, adjanak időt Európának, mert eddig az Amerikából érkező bankválságot, az ezt követő gazdasági válságot is megoldották, és a most gondot okozó adósságválság kezelésére is megvannak már a mechanizmusok. A jövő mindenképpen a szorosabb integrációé –vélte az osztrák külügyminiszter, csatlakozva Angela Merkel német kancellár múlt heti javaslatához –, és ennek része lehetne például az Európai Bizottság elnökének közvetlen megválasztása (José Manuel Barroso megválasztása a tagállamok vezetői politikai alkujának eredménye volt).
Kérdés, ettől a javaslattól megnyugszik-e Európa?