Európa lesz a világ drogközpontja
Bár a világ drogügyleteinek negyven százaléka még mindig Észak-Amerikában köttetik, a kolumbiai és mexikói rajtaütések eredményeként drogpiaca a harmadára zsugorodott az 1990-es évek óta. Európában viszont szinte burjánzik a drogkereskedelem. Az UNODC szerint az elmúlt évtizedben megduplázódott az európai kokainfogyasztók száma: 1998-ban kétmillióan, 2008-ban pedig már négy millióan éltek a káros szenvedéllyel. Akkor összesen 122 tonna kokaint fogyasztottak el, ami azt jelenti, hogy Európa a maga 34 milliárdos teljesítményével szorosan ott liheg a 37 milliárd dolláros amerikai piac nyomában. A kontinensen Nagy-Britannia viszi a pálmát, itt fogyasztják a kábítószer 23 százalékát. Őt követi Spanyolország, Olaszország, Franciaország és Németország. A legtöbb heroint Nyugat-Európában és Oroszországban fogyasztják a világon.
De honnan áramlik a töménytelen mennyiségű kábítószer a kontinensre? Ami a kokaint illeti, Peru és Bolívia áll az élen, ahonnan a szállítmány az óceánon át érkezik, drogkapunak használva a spanyol és holland kikötőket. A heroin főleg Afganisztánból érkezik Nyugat-Európába Iránon és Törökországon és a Balkánon keresztül, Oroszországot pedig Tádzsikisztán, Türkmenisztán, Kirgizisztán és Kazahsztán látja el bőségesen (93 tonnával 2008-ban). Elemzők arra számítanak, hogy az afgán ellátás 2010-ben erőteljesen vissza fog esni, mivel a mákültetvényeik akár negyedét teljesen elpusztíthatja egy fertőzés. A jelentés külön felhívja a figyelmet Romániára, amely tárva nyitva áll a Nyugat-Európába tartó heroin előtt, hogy Németországon és Hollandián keresztül érve el a franciákat, a briteket és a spanyolokat. Keleti szomszédunkon évente 55-60 tonna heroin jut át.
Nem elégedtek meg azonban az Európába való terjeszkedéssel a dél-amerikai drogkartellek. Mivel jelentősen visszaesett a kereslet Észak-Amerikában, további kiaknázatlan piacok után néztek. Így robbantak be a fejlődő országokba: új útvonalakat építettek ki Afrikába és Ázsiába. Antonio Maria Costa az UNODC vezetője erre így reagált: „Azzal nem oldjuk meg a világ drogproblémáját, hogy a fogyasztást a fejlett világból áttoljuk a fejletlen országokba.” A heroin-fogyasztás nőtt Kelet-Afrikában, a kokain-fogyasztás pedig Nyugat- és Dél-Afrikában. És bár a szintetikus ecstasy népszerűsége csökkent Európában, ezzel egy időben egyre kapósabb lett Ázsiában.
Nemcsak a „hol”, hanem a „mit” is változott az UNODC jelentése szerint. Világviszonylatban még mindig a marihuána a legnépszerűbb, a kokain és az opiátok fogyasztása viszont csökkent. A drogélvezők manapság már a szintetikus drogokkal pótolják a természetes kábítószereket. Az amfetamin-származékok Ázsia mellett teret nyertek még Csehországban, Dániában, Nagy-Britanniában, Norvégiában és Észtországban is. A World Drug Report szerint hamarosan több ember fog szintetikus droghoz nyúlni, mint ópiumhoz, heroinhoz és kokainhoz együttvéve.