Európa lesz a világ drogközpontja

Jelentős átrendeződés figyelhető meg a világ drogkereskedelmi „térképén” – áll a üggyel foglalkozó ENSZ-szervezet, az UNODC minap közzétett jelentésében. Amerikából Európába, a fejlett országokból a fejlődőkbe, az opiátoktól a szintetikus kábítószerek felé tolódik a piac. Románián évente 55-60 tonna kokain megy át.

Bár a világ drogügyleteinek negyven százaléka még mindig Észak-Amerikában köttetik, a kolumbiai és mexikói rajtaütések eredményeként drogpiaca a harmadára zsugorodott az 1990-es évek óta. Európában viszont szinte burjánzik a drogkereskedelem. Az UNODC szerint az elmúlt évtizedben megduplázódott az európai kokainfogyasztók száma: 1998-ban kétmillióan, 2008-ban pedig már négy millióan éltek a káros szenvedéllyel. Akkor összesen 122 tonna kokaint fogyasztottak el, ami azt jelenti, hogy Európa a maga 34 milliárdos teljesítményével szorosan ott liheg a 37 milliárd dolláros amerikai piac nyomában. A kontinensen Nagy-Britannia viszi a pálmát, itt fogyasztják a kábítószer 23 százalékát. Őt követi Spanyolország, Olaszország, Franciaország és Németország. A legtöbb heroint Nyugat-Európában és Oroszországban fogyasztják a világon.

De honnan áramlik a töménytelen mennyiségű kábítószer a kontinensre? Ami a kokaint illeti, Peru és Bolívia áll az élen, ahonnan a szállítmány az óceánon át érkezik, drogkapunak használva a spanyol és holland kikötőket. A heroin főleg Afganisztánból érkezik Nyugat-Európába Iránon és Törökországon és a Balkánon keresztül, Oroszországot pedig Tádzsikisztán, Türkmenisztán, Kirgizisztán és Kazahsztán látja el bőségesen (93 tonnával 2008-ban). Elemzők arra számítanak, hogy az afgán ellátás 2010-ben erőteljesen vissza fog esni, mivel a mákültetvényeik akár negyedét teljesen elpusztíthatja egy fertőzés. A jelentés külön felhívja a figyelmet Romániára, amely tárva nyitva áll a Nyugat-Európába tartó heroin előtt, hogy Németországon és Hollandián keresztül érve el a franciákat, a briteket és a spanyolokat. Keleti szomszédunkon évente 55-60 tonna heroin jut át.

Nem elégedtek meg azonban az Európába való terjeszkedéssel a dél-amerikai drogkartellek. Mivel jelentősen visszaesett a kereslet Észak-Amerikában, további kiaknázatlan piacok után néztek. Így robbantak be a fejlődő országokba: új útvonalakat építettek ki Afrikába és Ázsiába. Antonio Maria Costa az UNODC vezetője erre így reagált: „Azzal nem oldjuk meg a világ drogproblémáját, hogy a fogyasztást a fejlett világból áttoljuk a fejletlen országokba.” A heroin-fogyasztás nőtt Kelet-Afrikában, a kokain-fogyasztás pedig Nyugat- és Dél-Afrikában. És bár a szintetikus ecstasy népszerűsége csökkent Európában, ezzel egy időben egyre kapósabb lett Ázsiában.

Nemcsak a „hol”, hanem a „mit” is változott az UNODC jelentése szerint. Világviszonylatban még mindig a marihuána a legnépszerűbb, a kokain és az opiátok fogyasztása viszont csökkent. A drogélvezők manapság már a szintetikus drogokkal pótolják a természetes kábítószereket. Az amfetamin-származékok Ázsia mellett teret nyertek még Csehországban, Dániában, Nagy-Britanniában, Norvégiában és Észtországban is. A World Drug Report szerint hamarosan több ember fog szintetikus droghoz nyúlni, mint ópiumhoz, heroinhoz és kokainhoz együttvéve.

Heroin után kutató rendőrök a bolgár-szerb határon. Folyosó a szomszédban
Bulgarian customs officers search for heroin in the luggage compartment of a Yugoslav-registered bus at the Kalotina checkpoint on the border with Yugoslavia, late on March 30, 2001. Around five kg (11 lbs) of heroin were found in the passenger compartment of the bus en route from Turkey to Yugoslavia just two hours after customs at Kalotina seized 64 kg (141 lbs) of heroin in a Hungarian-registered truck en route from Turkey to Austria. Bulgaria, which borders Romania, Turkey, Greece, Macedonia and Yugoslavia, lies on the so-called Balkan route for smuggling drugs from Asia to western Europe. REUTERS/Dimitar Dilkoff
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.