AI: Szánalmas kudarcot vallott az Európai Unió

Miközben a Közel-Keleten emberemlékezet óta nem volt ilyen kemény a tél – csak a libanoni Beka-völgyben több százezer embert fenyegetnek a hóviharok és a metsző, hideg szél –, a tagországok a kisujjukat is alig mozdítják a polgárháború elől menekülők elhelyezéséért.

Mindössze tíz EU-tagország tett felajánlást eddig szír menekültek elhelyezésére – áll a nemzetközi emberi jogi szervezet, az Amnesty International (AI) friss jelentésében. Bár ENSZ-becslések szerint a közel három éve tartó polgárháború elől eddig 2,3 millió ember menekült a szomszéd országokba, a jelzésekből az derül ki, hogy az EU-tagországok ebből csak 12 ezernek a befogadására hajlandóak. Németország eddig ezer szír menekültet fogadott be és még kilencezret akar, Franciaország ötszáznak, Spanyolország harmincnak ígért állandó lakhelyet, Olaszország és Nagy-Britannia viszont egyet sem akar az országhatárokon belül látni. A britek szeretnék pénzügyi segéllyel megúszni a dolgot: egy kormányszóvivő a BBC-nek azt mondta, London 500 millió fontot ígért a menekülthelyzet rendezésére és Szíria újjáépítésére, ez pedig több, mint amennyit a 27 másik tagország együttvéve ad. Az EU szánalmas kudarcot vallott a szír menekültek biztonságos elhelyezésében – ítél erről az AI lesújtó hangú jelentése, emlékeztetve, az ENSZ szeretné, ha a tagországok 2014 végéig harmincezer szír menekültet fogadnának be.

Égető kérdésről van szó, az EU-tagországok partjait ugyanis egyre több szír menekült éri el, és közülük egyre többen lesznek a lampedusaihoz hasonló katasztrófák áldozatai. A letelepedési lehetőséget ígérő felajánlásokkal az ENSZ és az EU ennek menekültáradatnak szeretne véget vetni.

Az ENSZ által javasolt harmincezer hely nyilvánvalóan csak a menekültek töredéke számára jelent megoldást. Libanonban jelenleg 838 ezer, Jordániában 567 ezer, Törökországban 540 ezer, Irakban 207 ezer, Egyiptomben pedig 129 ezer szír menekült él, úgy hogy az anyaországban még hat és félmillió ember vált földönfutóvá. Azokat, akik Libanonba vándoroltak a harcok elől, most a tél is fenyegeti: a Beka-völgyben, ahol több százezer menekült él a félkész házak jelentette ideiglenes táborokban – emberemlékezet óta nem tapasztalt hóviharok dúlnak, és folyamatosan fúj a metsző, hideg szél. A segélyszervezetek – többek között az Oxfam és az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága, az UNHCR – ugyan próbálják hőszigetelt sátrakkal, thermotakarókkal és hősugárzókkal ellátni őket, de az időjárási viszontagságok az ő mozgásterüket is korlátozzák.

Szeptemberben Svédország volt az első EU-tagország, amely állandó lakhelyet ígért az oda érkezett szír menekültnek. Belőlük a skandináv országban jelenleg tizennégyezer van, ezzel a felajánlással párhuzamosan pedig Bulgária Brüsszelhez fordult segítségért, hogy elláthassa a maga hatezer szír menekültjét. Menedékkérelmet eddig 55 ezer szír nyújtott be az EU-ban.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.