EU–Oroszország: az üzlet fontosabb az emberi jogoknál

Az Európai Unió segít Oroszország modernizálásában, de ehhez nélkülözhetetlen az ország demokratizálása és az, hogy kiszámítható partnerré váljon a nemzetközi és az energiapolitikában – szögezte le a lengyel és a német külügyminiszter abban a közös levélben, amelyet Catherine Ashtonhoz, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjéhez és európai uniós kollégáikhoz intéztek.

A levél tartalmát a Gazeta Wyborcza ismertette szombati számában. A lengyel napilap szerint Radoslaw Sikorski és Guido Westerwelle levelét az uniós külügyminiszterek vasárnapi és hétfői brüsszeli találkozóján fogják megvitatni, ahol a decemberi EU–Oroszország csúcstalálkozót készítik elő. A huszonhetek közül senki sem nyújtott be ellenjavaslatot a levéllel szemben. Ez fontos, mert egyes uniós országok -–Franciaország, Hollandia, Olaszország és időnként Németország – számára is az Oroszországhoz fűződő kapcsolatokban az üzlet a legfontosabb, és legszívesebben egyáltalán nem beszélnének politikai vagy emberi jogi kérdésekről – írta a Gazeta Wyborcza.

Sikorski és Westerwelle hangsúlyozza: az EU és Moszkva együttműködésének elmélyítése lehetséges és előnyös mindkét fél számára. Javasolják, hogy „az unió segítségével Oroszország találja meg a demokratikus Európában megfelelő helyét, amelynek köszönhetően élvezhetné a szabadság és jólét gyümölcseit".

Az együttműködés továbbfejlesztéséért cserébe Európának számon kell kérnie Moszkvától ígéreteinek és vállalt kötelezettségeinek teljesítését – írják. Ez a gazdaság mellett a nemzetközi biztonságra, a jogállamiságra, az emberi jogokra, a sajtószabadságra és a demokratikus értékekre is vonatkozik. Moszkvának törekednie kell a szomszédságában "befagyott" konfliktusok – Dnyeszter menti terület, Dél-Oszétia, Abházia – rendezésére. Kiszámítható partnernek kell lennie olyan nemzetközi ügyekben is, mint a tömegpusztító fegyverek elterjedésének megakadályozása, a terrorizmus elleni harc vagy a közel-keleti konfliktus rendezése.

A levél szerint nem jó előjel Dmitrij Medvegyev államfő és Vlagyimir Putyin miniszterelnök 2012-re bejelentett, csaknem biztosra vehető helycseréje.

A két külügyminiszter támogatja a vízumrendszer enyhítését az unió részéről az orosz állampolgárok, különösen a diákok és a tudományok művelői számára, de csak a kölcsönösség alapján. Azt szeretnék, ha az Erasmus és az Erasmus Mundi európai ösztöndíjprogramok az orosz diákok számára is elérhetővé válnának.

A külügyminiszterek a megerősített együttműködés „laboratóriumaként" tekintenek a Lengyelországgal határos kalinyingrádi körzetre. A Gazeta értesülései szerint Sikorski még az idén Moszkvába látogat, ahol aláírja a kalinyingrádi megye és a szomszédos lengyel vajdaságok közötti kishatárforgalomról szóló megállapodást. Ez lehetővé fogja tenni az érintettek számára, hogy vízummentesen, a konzulátusokon igényelhető különleges igazolvánnyal lépjék át a határt – írta a Gazeta Wyborcza.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.