Eszmetársakra lelt a norvég tömeggyilkos
– Vannak jó ötletei, egyik másik egyenesen nagyszerű – lelkendezett Mario Borghezio egy olasz rádiónak. Az Európai Parlament (EP) Északi Liga színeiben tevékenykedő olasz képviselője ugyan elítélte az erőszakot, ám úgy vélte, a 32 éves norvég merénylő indítéka – az iszlám elleni európai harc megindítása – mindenképpen helyes elgondolás. Igaz, nem minden frakciótársa értett egyet a képviselővel. A bevándorlásellenes, radikális, euroszkeptikus pártokat tömörítő A Szabadság és Demokrácia Európája frakcióban helyet foglaló brit Függetlenségi Párt (UKIP) elhatárolódott Borghezio nyilatkozatától. – A szörnyű bűntényre nincs bocsánat. Borghezio nyilatkozata megdöbbentő, azzal semmiféle közösséget nem vállal pártunk – nyilatkozta Nikki Sinclaire, az UKIP szóvivője.
A bevándorlásellenes pártok többségükben egyértelműen elítélik Anders Behring Breivik terroraocióját, ám felhívják a figyelmet a bevándorlás problémájára. – Ha ez ellen nem teszünk semmit, és nem adunk módot arra, hogy demokratikus eszközökkel oldjuk a bevándorlás keltette feszültséget, akkor olyan szörnyetegek lépnek a színre, mint ez az ámokfutó – nyilatkozta az iszlám térhódítása ellen fellépést hirdető Angol Önvédelmi Liga vezetője, Stephen Lennon.
A francia Nemzeti Front is kénytelen volt egyik képviselőjétől elhatárolódni egy Borgheziojéhoz hasonló kijelentés miatt. A Marine Le Pen által vezetett szélsőjobboldali párt felfüggesztette egyik képviselőjének tagságát, miután blogjában kommentálta Breivik tettét. Jacques Coutela a "Nyugat legfőbb védelmezőjének" nevezte a norvég gyilkost – emlékeztetett a BBC. A politikus Breiviket Martel Károllyal, a Frank Királyság nyolcadik századi vezetőjével vetette össze, aki megállította az arab előretörést Franciaország déli részén, a poitiers-i csatában 732-ben.