Észak-Koreát vizsgálná az ENSZ az emberi jogok miatt
Navi Pillay ezért hétfőn azt javasolta, vizsgálják ki, hogyan érvényesülnek az emberi jogok Észak-Koreában. Az ENSZ-közgyűlés és a szervezet Emberi Jogi Tanácsa már többször elítélte Phenjant, de Pillay szerint ennyi nem elég: szükség lenne egy olyan vizsgálatra, amelyet az ENSZ égisze alatt független szakértők végeznének.
Pillay elmondta, hogy Kim Dzsong Un hatalomra kerülése után volt némi remény arra, hogy megváltozik a helyzet, de ennek egy év után sincs semmi jele. Pillay szerint állandóan csak Észak-Korea nukleáris programja és rakétakísérletei vannak a középpontban, az emberi jogok megsértésére viszont senki sem figyel.
Pillay állításait egy, az Emberi Jogi Tanács számára készült vizsgálatra alapozta, és decemberben találkozott is két olyan észak-koreaival, akik túlélték a fogolytábort. Az ENSZ-jelentés szerint Észak-Korea hat táborában 150-200 ezer embert tarthatnak fogva politikai bűncselekmények miatt. Pillay elmondta, hogy a két túlélő olyan képet festett ezekről a táborokról, amely teljesen ellentétes a nemzetközi emberi jogi normákkal.
Az emberi jogi biztos szerint ugyan nem tudni sokat ezekről a helyekről, a túlélők beszámolóiból azonban kiderült, hogy a táborokban „féktelen erőszak” uralkodik, embertelenül bánnak velük, előfordulnak tömeges kivégzések, nemi erőszak, rabszolgamunka, és olyan kínzások, amelyek emberiség elleni bűncselekménynek számíthatnak. Általában megfelelő ruhát sem kapnak, Pillaynak például az egyik nő azt mesélte, hogy levelekkel takarta be újonnan megszületett kisbabáját, majd zoknikból csinált neki takarót.