Észak-koreai tanker felrobbantásával fenyegetőzik a líbiai kormány
A líbiai haditengerészet és a kormánypárti milicisták őrhajókkal indultak feltartóztatni egy észak-koreai zászló alatt hajózó olajszállító tankert, amelyet állítólag nyersolajjal töltöttek fel a keleti országrész lázadó fegyveresei által ellenőrzött Esz Szider kikötőjében a tripoli központi kormány engedélye nélkül.
Esz Szider egyike annak a három kikötőnek, amelyet az autonómiát követelő felkelők augusztus óta megszállva tartanak. A Reuters a helyi al-Vaszat napilapra hivatkozva azt jelentette, hogy az észak-koreai tankerbe 36 millió dollár értékű nyersolajat töltöttek.
Ali Zeidan líbiai miniszterelnök azzal fenyegetőzött, hogy a katonák felrobbantják a Morning Glory tankert, ha az megpróbálná elhagyni a kikötőt. Líbiai híroldalakra feltett fényképek tanúsága szerint vasárnap kora délután több motorcsónak is megközelítette az észak-koreai hajót. Habib al-Amin kulturális miniszter, aki a kormány szóvivőjeként is szokott szerepelni, azt nyilatkozta, hogy a hajó mozgását már ellenőrzésük alá vonták, a Morning Glory nem távozhat az Esz Szider-i kikötőből.
Hogy a lázadók erre mivel válaszoltak, arról egyelőre nincs hír. Mint a Reuters írja, Ibrahim Dzsatran – aki 2011-ben maga is fegyveres osztagot irányított Moammer Kadhafi rezsimje elleni győztes forradalomban – egy időn át az állam által fizetett őralakulat parancsnoka volt az olajkikötőben, később viszont Tripoli ellen fordult, miként több ezer fegyveres is, s részt vett Esz-Szider és két másik keleti kikötő elfoglalásában. Tripoli hiába kezdett tárgyalásokat Dzsatrannal, a lázadók parancsnoka ragaszkodik ahhoz, hogy a keleti országrész autonómiát és az eddiginél több pénzt kapjon az olajeladásokból.
Észak-koreai hajót a Földközi-tengeren csak elvétve látni. A Reuters úgy tudja, hogy a tanker néhány hete cserélt gazdát. Jelenleg egy szaúdi vállalat tulajdona. Líbiai őrhajók januárban lövésekkel kényszerítettek távozásra Esz Szider kikötőjétől egy máltai zászló alatt hajózó tankert.
Amióta Líbia keleti országrésze a lázadók irányítása alá került – beleértve az olajlelőhelyeket és a kikötőket is –, az ország olajkitermelése a napi 1,4 millió hordóról 230 ezerre esett vissza. Esz Szider a függetlenséget is kiáltott keleti országrész két központi városához, Bengázihoz és Rasz Lanúfhoz is közel van. Líbia legnagyobb olajkikötője. A kitermelés fénykorában a szállítóhajók naponta 447 ezer hordó olajjal hagyták el a várost.
Líbiában többé-kevésbe anarchia van Kadhafi három évvel ezelőtti bukása óta, rengeteg milícia ugyanis máig nem tette le a fegyvert, és nem is hajlandó rá. Egyiküknek tavaly októberben Zeidant is sikerült elrabolnia a kormány székhelyéről, az ötcsillagos tripoli Corinthia szállodából. Az akcióra a líbiai belügyminisztérium bűnözés elleni osztályának a vezetője, Abdelmonem Esszid adott utasítást. Neki az nem tetszett, hogy az amerikaiak a miniszterelnök jóváhagyásával fogták el Abu Anasz al-Libit, az al-Kaida egyik számítógépes szakértőjét, akit a nairobi és Dar es-Salaam-i amerikai nagykövetség elleni 1998-as merénylet miatt vonnak felelősségre az Egyesült Államokban. Ami Zeidant illeti, a miniszterelnököt tavaly októberben az elrablói néhány óra és némi győzködés után végül szabadon engedték.