Észak-Korea szerint meneküljön, aki külföldi
A hónapok óta tartó észak-koreai kardcsörtetés legutóbbi fejezetében atomháború veszélye miatt menekülésre szólította fel a Dél-Koreában élő külföldieket kedden egy phenjani kormányzati szervezet, a Csendes-óceáni Béke Tanácsa. „A helyzet termonukleáris háború felé tart a Koreai-félszigeten. Mivel nem akarjuk, hogy a Dél-Koreában élő külföldiek megsérüljenek, minden ott működő külföldi szervezetet, vállalatot és a turistákat is arra szólítjuk fel, hogy készüljenek az evakuálásra” – hangzik az előzékeny figyelmeztetés, amelyet az észak-koreai televízióban a műsort megszakítva rendkívüli hírként olvastak fel. Ahogy Phenjanban most fogalmaztak, jó, ha a külföldiek elkerülik ezt a „könyörtelen, szent bosszúhadjáratot”.
Észak-Korea korábban elvágta mind a három forródrótot, felmondta a hatvan éve hatályban lévő tűzszünetet és hadiállapotot is hirdetett azután, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa szankciókkal sújtotta egy februári kísérleti atomrobbantás miatt, a múlt héten pedig evakuálásra szólította fel az Észak-Koreában lévő külföldi nagykövetségeket is. A fenyegetéseknek Szöulban már nem nagyon hisznek; helyszíni jelentések szerint a dél-koreai főváros nyugodt, a mindennapi mederben zajlik az élet, és azt, amit Phenjan csinál, a legtöbben csak segélyszerzési akciónak tartják az erőfitogtatáson túl. Ennek az erőfitogtatásnak eddig az egyedüli kézzelfogható jele a keszongi ipari parkban folyó munka ideiglenes felfüggesztése volt, amelyet hétfőn jelentettek be. Keszongban – ahol 17 cég kedden már nem nyitott ki, szerdán pedig az egész komplexum leállhat – 123 dél-koreai cég foglalkoztat mintegy 54 ezer észak-koreait, akik évente összesen kilencvenmillió dollárt keresnek. A pénzt közvetlenül a phenjani vezetés kapja meg.
A segélyszerzés mellett az észak-koreai fenyegetések másik célja tárgyalóasztalhoz ültetni az Egyesült Államokat. Erről már Abe Sindzó japán kormányfő beszélt, aki szerint a kormány minden tőle telhetőt megtesz Japán védelméért, miután kedden a hadsereg légvédelmi rakétákat telepített Tokió belvárosába és a déli Okinava szigetére, valamint rakétaelhárító-rendszerrel felszerelt rombolókat vezényelt a Japán-tengerre. Abe elmondta azt is, hogy kedden japán és amerikai védelmi tisztviselők egyeztetnek Washingtonban az észak-koreai provokációkkal kapcsolatban, megosztják egymással hírszerzési ismereteiket a helyzetről. Nem valószínű, hogy egy Észak-Koreából induló támadás veszélyeztetné Japánt, de a hadsereg minden esetleges válsághelyzetre felkészül – állítják a szigetország védelmi tisztségviselői. Phenjan egy alkalommal, 1998-ban már átlőtt egy rakétát Japán felett, bár elemzők szerint azt nem provokációnak szánta, csupán félresikerült fegyverkísérletről volt szó.
Ezzel párhuzamosan nyilvánosságra hozott dél-koreai értesülések szerint Phenjan akár már szerdán új rakétakísérletet hajthat végre, miután a múlt héten két, közepes hatótávolságú Muszudan rakétát szállított keleti partvidékére, és azokat állítólag mobil kilövőállásokra helyezték fel.