Észak-Korea riadókészültségben
Az észak-koreai hadsereg térségbeli amerikai támaszpontokat fenyegetett meg csütörtökön válaszul arra, hogy B–52-es vadászbombázók gyakorló repülést végeztek Dél-Korea légterében az Egyesült Államok és Dél-Korea közös hadgyakorlata keretében.
Az északi legfelsőbb katonai parancsnokság közölte, hogy „precíziós” fegyvereinek hatósugarán belül van az amerikai haditengerészet egy-egy támaszpontja Guam és Okinava szigetén, és provokáció esetén megtámadja ezeket a bázisokat. „Nem tűrjük, hogy az Egyesült Államok nukleáris csapásmérést gyakoroljon bennünket célba véve, és ezt súlyos figyelmeztetésnek állítsa be” – közölte a legfelsőbb parancsnokság szóvivője.
A KCNA észak-koreai hírügynökség a fenyegetést tartalmazó közleményben utalt arra, hogy a Guamon lévő Anderson légitámaszpontról szállnak fel B–52-es vadászbombázók, Japánban állomásoznak amerikai atom-tengeralattjárók, illetve Okinava szigetén is van amerikai haditengerészeti támaszpont.
Phenjan szerdán „szigorú” megtorlással fenyegette meg az amerikai erőket arra az esetre, ha folytatódik a B–52-esek repülése. Mindeközben a dél-koreai országegyesítési minisztérium jelentése szerint a phenjani vezetés – valószínűleg légvédelmi gyakorlat keretében – riadókészültségbe helyezte csütörtökön a hadsereget és az állami rádión keresztül a lakosságot is.
Azt nem tudni, hogy Észak-Koreának vannak-e drónjai, de állítólag pilóta nélküli repülőkkel is gyakorlatoztak tegnap, írja a Reuters. A dél-koreai Yonhap hírügynökség tavaly azt közölte: Phenjan szerezett pár 1970-es években gyártott, amerikai pilóta nélküli gépet Szíriából, amelyet harci drónná akarnak fejleszteni.
A KCNA észak-koreai hírügynökség arról is hírt adott, hogy a gyakorlaton egy légvédelmi egység is sikeresen leszedett egy "ellenséges" lövedéket.
Nemcsak a hadgyakorlat, hanem a három dél-koreai tévéadót és két bankot ért tegnapi kibertámadás is növeli a feszültségeket a két fél között. Dél-Korea szerint egy kínai címről indították az akciót. A Yonhap az elnöki iroda egyik név nélkül nyilatkozó munkatársát idézi, aki szerint ez is azt bizonyítja, hogy Észak-korea a felelős. Phenjan már korábban is intézett kibertámadást Dél-Korea ellen, Szöul szerint több ezer informatikus mérnököt toboroztak az északiak erre a feladatra.