Észak-Korea odavágott Kínának is
A három áldozatra – és egy negyedik, az támadást sérülésekkel túlélő társukra – azzal a gyanúval támadtak rá, hogy kereskedelmi tevékenységet akarnak folytatni Észak-Koreában. – Kína kiemelt jelentőséget tulajdonít az ügynek, és azonnal hivatalos magyarázatot követelt az Koreai Népi Demokratikus Küztársaságtól – használta intően Észak-Korea hivatalos nevét Csin Kang (Qin Gang) kínai külügyi szóvivő. Phenjan nem kommentálta az incidenst.
Peking aránylag ritkán bírálja nyíltan Kim Dzsong Il rezsimjét. A két ország közeli szövetséges: Észak-Korea csak Kínára számíthat, ha valakitől nemzetközi szinten is hátszelet t remél érdekei képviseletéhez. Két és fél év után az észak koreai diktátor a múlt hónapban éppen politikai-gazdasági támogatásért utazott el Kínába.
A kínai-észak-koreai határon virágzik a feketekereskedelem: kínai illegális árusok gyakorta kelnek át portékájukkal a szegény szomszédok földjére, az észak-koreai határőrök azonban kíméletlenül vadásznak rájuk. Phenjan egyébként is árgus szemekkel vigyáz határaira: tavaly két amerikai újságírónőt fogtak el kémkedés vádjával, és csak Bill Clinton volt amerikai elnök személyes közbenjárásának köszönhetően úszták meg négy havi börtönnel rájuk kirótt 12 év kényszermunkát.
A feszültség a Koreai-félszigeten ettől az incidenstől függetlenül is a tetőfokára hágott, miután egy torpedó elsüllyesztette a Cshonan déli hadihajót, 46 dél-koreai katona életét oltva ki márciusban. Nemzetközi vizsgálatok Észak-Koreára hárították a felelősséget a támadásért.