Észak-Korea nem tárgyal tovább

Észak-Korea nem tér vissza az atomprogramja felszámolásáról évekkel ezelőtt elkezdett hathatalmi tárgyalásokra az Egyesült Államok „mélyen gyökerező Észak-Korea-ellenessége miatt” – jelentette be csütörtökön a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) külügyminisztereinek thaiföldi tanácskozásán a phenjani küldöttség szóvivője. Hillary Clinton egy órát késett a saját sajtótájékoztatójáról.

Az Észak- és Dél-Korea, az Egyesült Államok, Kína, Oroszország és Japán részvételével folytatott tárgyalásokat tavaly  megszakadtak, mivel Phenjan visszavonta azt az ígéretét, hogy  felhagy nukleáris programjával.

Hillary Clinton sétája Pak Kun-gwang észak-koreai főtárgyaló előtt az ASEAN-résztvevők közös fotójához
U.S. Secretary of State Hillary Clinton (L) walks past North Korea's chief delegate Pak Kun-gwang (C) before the group photo session of the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) Regional Forum in Phuket July 23, 2009. North Korea has no friends left to shield it from the international community's demands that the country scrap its nuclear activities, Clinton said on Thursday. REUTERS/Sukree Sukplang (THAILAND POLITICS)

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter szerdán a tanácskozás  phuketi helyszínén teljes és visszafordíthatatlan nukleáris leszerelésre szólította fel Észak-Koreát. Orosz, kínai, japán és dél-koreai kollégája teljes támogatásáról biztosította az amerikai  álláspontot. Clinton ígéretet tett arra, hogy Phenjan ösztönző segélyekben részesülhet, ha eleget tesz a nemzetközi közösség  követelésének, és szerinte Észak-Korea számára ez az egyetlen járható út. Kérte az ázsiai országokat, hogy maradéktalanul hajtsák  végre az ENSZ Észak-Koreát büntető intézkedéseit, köztük azokat,  amelyek előírják, hogy minden ENSZ-tagország köteles ellenőrizni az  Észak-Koreába irányuló vagy onnét induló szállítmányokat.

A csütörtökön kezdődött külügyminiszter tanácskozás kiemelt  témái között szerepel az észak-koreai atomprogram, valamint Phenjan  és a mianmari (burmai) katonai kormányzat között kialakulófélben  lévő nukleáris együttműködés. Washington aggodalmai szerint ugyanis Észak-Korea atomtechnológiát ad át Mianmarnak. A múlt hónapban  amerikai vezetők arról számoltak be, hogy feltehetően jelentős  fegyverszállítmánnyal a rakterében egy észak-koreai hajó tart az  egyébként ugyancsak ASEAN-tag Mianmar felé.

– Észak-Koreának nem maradt egyetlen barátja sem, amely védelmébe  venné a nemzetközi közösség azon követeléseivel szemben, hogy  hagyjon fel nukleáris tevékenységével – jelentette ki Clinton. Észak-Korea nukleáris ambíciói fegyverkezési versenyt indíthatnak el  a térségben, és az nem lenne érdeke egyetlen országnak sem - tette  hozzá.

Az észak-koreai külügyminisztérium szóvivője szerint  Clinton „pozíciójához méltatlan közönséges megjegyzéseket tett”.

– Nem tekinthetünk másképp Hillary Clintonra, mint egy furcsa asszonyra, retorikája alapján olyanra, aki nem ismeri a nemzetközi közösségben alapvetőnek számító illemet. Néha úgy fest, mint egy  elemi iskolás kislány – szögezte le a szóvivő, de a KCNA hivatalos  hírügynökségnek a közleményt idéző jelentése alapján nem tudni, mire  gondolt.

Clinton az ABC televízióban hétfőn sugárzott interjújában azt  mondta: Észak-Korea csak Washington figyelmét akarja felhívni  atomprogramja folytatásával és rakétakísérleteivel, de az Egyesült  Államoknak higgadtan kell reagálnia e provokációkra. – Talán anyai  tapasztalatom mondatja velem, olyan emberé, aki ismeri a mások  figyelmét magukra irányítani akaró gyerekeket, tinédzsereket: Nem kell észrevenni! – mondta.

Majdnem közel a párbeszédhez

Észak-Korea és az Egyesült Államok diplomáciai pengeváltását a phuketi konferencián egy megejtő közjáték is színezte. A két küldöttség ugyanazt a termet bérelte ki a maga sajtótájékoztatója számára, ám amikor az észak-koreaiak a megadott időpontban feltűntek a helyszínen, még javában Clintonra várakozó amerikai diplomatákat, illetve újságírókat találtak. Az amerikai külügyminiszter elvben délután fél kettőtől kettőig beszélt volna – amikor is át kellett volna adnia helyét észak-koreai kollégájának –, de késett, ezért Ian Kelly amerikai külügyi szóvivő néhány percre felajánlotta a pódiumot az észak-koreaiaknak. (A Reuter azt írta, nem világos, hogy Kelly közvetlenül egy észak-koreai diplomatához vagy az egyik szervezőhöz beszélt.) Rövid tanakodás után a phenjani delegáció azonban úgy döntött, a szálloda recepciója mellett tartják meg a sajtótájékoztatót. Clinton végül csak fél három előtt öt perccel jelent meg a sajátján.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.