Észak-Korea nem tárgyal tovább
Az Észak- és Dél-Korea, az Egyesült Államok, Kína, Oroszország és Japán részvételével folytatott tárgyalásokat tavaly megszakadtak, mivel Phenjan visszavonta azt az ígéretét, hogy felhagy nukleáris programjával.
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter szerdán a tanácskozás phuketi helyszínén teljes és visszafordíthatatlan nukleáris leszerelésre szólította fel Észak-Koreát. Orosz, kínai, japán és dél-koreai kollégája teljes támogatásáról biztosította az amerikai álláspontot. Clinton ígéretet tett arra, hogy Phenjan ösztönző segélyekben részesülhet, ha eleget tesz a nemzetközi közösség követelésének, és szerinte Észak-Korea számára ez az egyetlen járható út. Kérte az ázsiai országokat, hogy maradéktalanul hajtsák végre az ENSZ Észak-Koreát büntető intézkedéseit, köztük azokat, amelyek előírják, hogy minden ENSZ-tagország köteles ellenőrizni az Észak-Koreába irányuló vagy onnét induló szállítmányokat.
A csütörtökön kezdődött külügyminiszter tanácskozás kiemelt témái között szerepel az észak-koreai atomprogram, valamint Phenjan és a mianmari (burmai) katonai kormányzat között kialakulófélben lévő nukleáris együttműködés. Washington aggodalmai szerint ugyanis Észak-Korea atomtechnológiát ad át Mianmarnak. A múlt hónapban amerikai vezetők arról számoltak be, hogy feltehetően jelentős fegyverszállítmánnyal a rakterében egy észak-koreai hajó tart az egyébként ugyancsak ASEAN-tag Mianmar felé.
– Észak-Koreának nem maradt egyetlen barátja sem, amely védelmébe venné a nemzetközi közösség azon követeléseivel szemben, hogy hagyjon fel nukleáris tevékenységével – jelentette ki Clinton. Észak-Korea nukleáris ambíciói fegyverkezési versenyt indíthatnak el a térségben, és az nem lenne érdeke egyetlen országnak sem - tette hozzá.
Az észak-koreai külügyminisztérium szóvivője szerint Clinton „pozíciójához méltatlan közönséges megjegyzéseket tett”.
– Nem tekinthetünk másképp Hillary Clintonra, mint egy furcsa asszonyra, retorikája alapján olyanra, aki nem ismeri a nemzetközi közösségben alapvetőnek számító illemet. Néha úgy fest, mint egy elemi iskolás kislány – szögezte le a szóvivő, de a KCNA hivatalos hírügynökségnek a közleményt idéző jelentése alapján nem tudni, mire gondolt.
Clinton az ABC televízióban hétfőn sugárzott interjújában azt mondta: Észak-Korea csak Washington figyelmét akarja felhívni atomprogramja folytatásával és rakétakísérleteivel, de az Egyesült Államoknak higgadtan kell reagálnia e provokációkra. – Talán anyai tapasztalatom mondatja velem, olyan emberé, aki ismeri a mások figyelmét magukra irányítani akaró gyerekeket, tinédzsereket: Nem kell észrevenni! – mondta.
Majdnem közel a párbeszédhez
Észak-Korea és az Egyesült Államok diplomáciai pengeváltását a phuketi konferencián egy megejtő közjáték is színezte. A két küldöttség ugyanazt a termet bérelte ki a maga sajtótájékoztatója számára, ám amikor az észak-koreaiak a megadott időpontban feltűntek a helyszínen, még javában Clintonra várakozó amerikai diplomatákat, illetve újságírókat találtak. Az amerikai külügyminiszter elvben délután fél kettőtől kettőig beszélt volna – amikor is át kellett volna adnia helyét észak-koreai kollégájának –, de késett, ezért Ian Kelly amerikai külügyi szóvivő néhány percre felajánlotta a pódiumot az észak-koreaiaknak. (A Reuter azt írta, nem világos, hogy Kelly közvetlenül egy észak-koreai diplomatához vagy az egyik szervezőhöz beszélt.) Rövid tanakodás után a phenjani delegáció azonban úgy döntött, a szálloda recepciója mellett tartják meg a sajtótájékoztatót. Clinton végül csak fél három előtt öt perccel jelent meg a sajátján.