Észak-Korea nem enged be külföldi szakértőket
Folytatódtak kedden Pekingben az észak-koreai atomprogram felszámolását célzó hatoldalú tárgyalások, amelyeken a házigazda Kína szeretné elérni, hogy szülessen egyezség arról: miképpen ellenőrizzék Phenjan nukleáris létesítményeinek leszerelését - vált ismertté diplomáciai forrásokból.
Kim Szuk, a dél-koreai tárgyalóküldöttség vezetője újságíróknak kijelentette, hogy komoly tárgyalásokra van szükség az ellenőrzésről.
A megbeszélések kezdete előtt Peking egy dokumentumtervezetet tett a tárgyalóasztalra, amely rögzíti az ellenőrzés eljárásrendjét - közölték a tárgyalások résztvevői anélkül, hogy ismertették volna annak részleteit.
Szaiki Akitaka, a japán tárgyalóküldöttség vezetője hétfő este Pekingben hangoztatta, hogy nagy véleménykülönbség van Észak-Korea és a többi ország között az ellenőrzés módjáról.
2007 februárjában Észak-Korea megállapodást kötött az öt másik országgal - az Egyesült Államokkal, Kínával, Japánnal, Oroszországgal és Dél-Koreával - atomfegyverprogramjának leállításáról. Egy évre rá megkezdte jongbjoni atomerőművének szétszerelését, és nyilatkozott folyamatban lévő nukleáris programjairól.
Washington, Tokió és Szöul azonban ragaszkodik ahhoz, hogy egy dokumentumban egyértelműen határozzák meg a leszerelés ellenőrzésének és a nukleáris tevékenységek felsorolása hitelesítésének folyamatát. Az ellenőrzéshez szükségesnek tartják a szakértői szemlét, Phenjan azonban vonakodik engedélyezni külföldi ellenőröknek, hogy mintákat vegyenek az ország nukleáris létesítményeiben lévő hasadóanyagokról, és külföldre vigyék ezeket alaposabb vizsgálatra.
Az Egyesült Államok véleménye szerint azonban a mintavételről Christopher Hill amerikai külügyi államtitkár-helyettes ez év októberében már megállapodott az észak-koreai féllel.