Észak-Korea leállítja a fegyverkezést
A megállapodás értelmében az észak-koreai vezetés ezen túlmenően lemond nagy hatótávolságú rakéták kilövéséről és a jongbjoni reaktorban végzett urándúsításról is, és zöld jelzést ad a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) megfigyelőinek, hogy a helyszínen ellenőrizzék, végre is hajtja-e kötelezettségvállalásait.
Az amerikai külügyminisztérium bejelentése szerint Phenjan a fegyverkezési moratóriumért 240 ezer tonnás élelmiszersegélyt kap, Washington pedig erőfeszítéseket tesz a kétoldalú kapcsolatok javítása érdekében. „Az Egyesült Államoknak továbbra is jelentős aggályai vannak az észak-koreai állásponttal kapcsolatban számos területen, de a mostani megállapodás az első szerény lépést jelenti ezeknek az aggályoknak az elcsitításában” – hangzik a State Department közleménye. Az észak-koreai hírügynökség, a KCNA egy párhuzamos közleményben azt hangoztatta, hogy a moratórium célja „bizalmat építeni” a két ország között, és hogy a múlt héten kezdődött tárgyalások a közeljövőben folytatódni fognak. Észak-Korea döntése utat nyithat a kommunista ország és a hat nagyhatalom között legutóbb 2009-ben zátonyra futott párbeszédnek a nukleáris ambíciók feladásáról.
Az élelmiszersegély és az atomprogram kérdését az Egyesült Államok eddig, Kim Dzsong Il decemberi haláláig külön kezelte. Robert Willard, az amerikai csendes-óceáni flotta parancsnoka kedden, a szenátus fegyveres testületeket felügyelő bizottságának ülésen mondta ki, hogy az észak-koreai „Kedves Vezető” utódától, Kim Dzsong Untól az atomprogramot illetően nem lehet mást várni, mint az apjától, ezért az élelmiszersegélyről szóló tárgyalások során szóba kerül a program leállítása is.
Miközben Kim Dzsong Il a kilencvenes években a Hennessy konyak legnagyobb vásárlójának számított, Észak-Koreában becslések szerint emberek milliói haltak meg az élelmiszerhiány miatt pusztító éhínség következtében. A kommunista országnak állandó problémája, hogy importra szorul az alapvető élelmiszerekből. Ezek forrása az a Kína, amely gyakorlatilag a phenjani rezsim egyedüli támogatója a világon. A legutóbbi, nukleáris moratóriumot és leszerelést célzó amerikai–észak-koreai tárgyalásokat Pekingben rendezték a múlt héten.