Észak-Korea rámordult az ENSZ-re
Észak-Korea leállított minden együttműködést az ENSZ nukleáris ügyekben illetékes megfigyelőivel, és az ország mielőbbi elhagyására szólította fel őket – közölte kedden a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA).
Phenjan bejelentette, hogy kivonul a nukleáris programjának felszámolásáról folytatott hatoldalú tárgyalásokról, és újra működésbe hozza azt a nukleáris létesítményét, amely atomfegyverben alkalmazható plutóniumot képes termelni. Így reagált arra, hogy az ENSZ Biztonsága Tanácsa (BT) megrótta hétfőn Észak-Koreát, amiért nagy hatótávolságú rakétát indított másfél héttel ezelőtt.
A washingtoni Fehér Ház szerint „súlyos lépés a rossz irányban”, hogy Észak-Korea azzal fenyegetett: kivonul a Koreai-félsziget atomfegyvermentessé tételét célzó hatoldalú tárgyalásokról.
Robert Gibbs elnöki szóvivő kedden kijelentette: Phenjannak fel kell hagynia a provokatív fenyegetésekkel és meg kell felelnie nemzetközi kötelezettségeinek.
Észak-Korea korábban bejelentette: kivonul a hatoldalú tárgyalásokról, mert az ENSZ Biztonsága Tanácsa hétfőn elítélte, hogy Phenjan – a világszervezet tilalma ellenére – április 5-én rakétát bocsátott fel. Észak-Korea azzal is fenyegetőzött, hogy újraindítja egy üzemét, ahol bomba készítéséhez szükséges fokozatú plutóniumot állítanának elő.
Gibbs szerint Észak-Korea csak abban az esetben térhet vissza a nemzetközi közösségbe, ha ellenőrizhetően felhagy atomfegyver-törekvéseivel.
Robert Wood washingtoni külügyi szóvivő ugyancsak kedden azt sürgette, hogy Phenjan térjen vissza a hatoldalú leszerelési tárgyalásokhoz. Mint megjegyezte, az egyeztetések mielőbbi felújítására van szükség.