Észak-Korea átlépte a határt
Észak-Korea minden állampolgárát kivonja a Dél-Koreával közösen fenntartott keszongi ipari parkból, és azon gondolkodik, hogy végleg bezárja a komplexumot. Ha igaz, a hétfői bejelentés fordulópontot jelez a hónapok óta tartó konfliktusban, amely azután tört ki, hogy Phenjan idén februárban kísérleti atomrobbantást hajtott végre, az ENSZ Biztonsági Tanácsa pedig emiatt szankciókat léptetett életbe a Kim Dzsong Un vezette rezsim ellen. Szakértők szerint amíg az ötvenezer észak-koreainak munkát adó ipari park működik, addig a hatvanéves tűzszünet felmondásáról és hadiállapotról szóló phenjani fenyegetések megrekednek a szólamok szintjén; a kérdés most az, mi lesz, ha a rezsim valóban felmondja a keszongi együttműködést Dél-Koreával – amit sokan határnak tartanak az eddig csak diplomáciai konfliktusban.
A KCNA állami hírügynökség jelentése szerint az észak-koreaiak visszahívásáról szóló határozatot Kim Jang Gon, az észak-koreai Munkáspárt központi bizottságának a főtitkára adta ki; a munkát felfüggesztik, és megtörténhet, hogy a komplexumot végleg bezárják. Keszongban 123 dél-koreai cég működik, az ötvenezer észak-koreai évente összesen mintegy 90 millió dolláros fizetést kap, amely közvetlenül Phenjanhoz kerül.
Szöulban nem sokkal korábban bejelentették, majd sietve cáfolták, hogy Észak-Korea „minden jel szerint” új kísérleti atomrobbantásra készül Punggje-riben, a korábbi három teszt helyszínen. A világsajtó Rju Kihl Dzse dél-koreai egyesítési miniszter parlamenti bejelentésére hivatkozva adott hírt arról, hogy Punggje-riben – ahol Észak-Korea 2006-ban, 2009-ben és idén februárban is robbantott már – újra gőzerővel folynak a munkálatok, az észak-koreaiak alagutat ásnak, készenléti egységeket és járműveket mozgatnak, így a Kim Dzsong Un vezette rezsim valószínűleg atomkísérletet akar végrehajtani. Rju azt nem árulta el, hogy milyen hírszerzési információkra támaszkodik a bejelentésében, az egyik lap, a DzungAng Ilbo viszont egy névtelenséget kérő titkosszolgálati forrásra hivatkozva írta, hogy „közeli figyelemmel kísérik a helyzetet”, amely a korábbi kísérleteket felvezető készülődés pillanatait idézi. Kim Min Szok, a szöuli védelmi minisztérium szóvivője mindezt valamelyest cáfolva azt mondta, igen, Punggje-riben van mozgás, de abban, ami ott zajlik, semmi meglepőt nem tapasztaltak. Közvetlen veszély nincs – tette hozzá a szóvivő, egyébként elképzelhetőnek tartva, hogy Észak-Korea közel egy időben kísérleti atomrobbantást és rakétakísérletet is végrehajt. Ehhez apropót az államalapító Kim Ir Szen születésének 101. évfordulója szolgáltathat.
Azt, hogy a helyzet elfajulna, Washingtonban sem hiszik. Martin Demspey tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának az elnöke arról beszélt, személy szerint kétli, hogy Phenjan katonai fellépésre vállalkozna, de ennek ellenére a kockázattal számolnia kell. Egy esetleges provokációra az Egyesült Államok nagy, de korlátozott erővel válaszolna, hogy megpróbálja elkerülni a nyílt háborút – írt Pentagon-tisztviselőkre hivatkozva a New York Times.
Önmérsékletre intett a hétvégi beszédében Xi Jinping, Kína elnöke is. Ő Észak-Korea név szerinti említése nélkül arról beszélt, „egyik országot sem szabad hagyni, hogy önző céljai érdekében káoszba taszítsa a régiót, vagy akár az egész világot”.