Eskü alatt hazudott a nemzeti hírszerzési igazgató
Levélben szólította fel vizsgálatra a kormányt James Clapper amerikai nemzeti hírszerzési igazgató ellen a képviselőház igazságügyi bizottságának hét tagja. A hét republikánus politikus által szignált dokumentum szerint Clapper eskü alatt hazudott, amikor márciusban egy meghallgatáson azt állította, hogy az informatikai hírszerzéssel megbízott amerikai titkosszolgálat, a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) „szándékosan” nem figyel meg amerikai állampolgárokat, és nem is gyűjt adatokat róluk. Két hónappal később, az Edward Snowden által kiszivárogtatott NSA-dossziékból kiderült, hogy ez nyilvánvaló hazugság, Clapper pedig bocsánatot is kért, mondván, csak egy pillanatnyi emlékezetkiesés miatt sikerült hazudnia. Valószínűleg csak az általános politikai adok-kapok része, de a némi fáziskéséssel íródott levél tanúsága szerint ez a bocsánatkérés a republikánusoknak már nem elég. így a világszerte visszhangzó botrány árnyékában most az amerikai hírszerzés első számú vezérének a fejét követelik.
A Fehér Háznak január 10-éig van ideje válaszolni a levélre, de az szinte kizárt, hogy Clappert felelősségre is vonják. Hírszerzési igazgatóként Clapper Eric Holder igazságügyi miniszter közvetlen munkatársa, és bár nagy a politikai nyomás, hogy az NSA adatgyűjtési és megfigyelési programjait korlátozzák, a Fehér Ház aligha őt fogja feláldozni a fejeket követelőknek. (Clapper nagy túlélő. Megúszta azt a botrányt is, amely a bengázi amerikai konzulátus ellen tavaly szeptemberben végrehajtott támadás után tört ki. Hírszerzési információkra hivatkozva akkor az Obama-adminisztráció eleinte széltében-hosszában azt hangoztatta, nem terrorakcióról, hanem „spontán” támadásról van szó. Emiatt – Chris Stevens líbiai nagykövet halála miatt – némiképp meglepően Susan Rice akkori ENSZ-nagykövet vitte el a balhét. Ő a külügyminiszteri ambícióitól vehetett búcsút, igaz, később vigaszágon övé lett a kongresszusi jóváhagyást nem igénylő poszt, Barack Obama elnök nemzetbiztonsági tanácsadói tisztsége.)
A levél aláírói között egyébként olyanok is vannak, akik Snowden megjelenése előtt nyíltan ellenezték az NSA mozgásterének a szűkítését. „Azzal az alapvető feltétellel kapcsolatban azonban nem is lehet nézetkülönbség, hogy a kongresszusi meghallgatottaknak az igazságnak megfelelően kell válaszolniuk” – jegyzi meg ennek kapcsán a hét republikánus képviselő.