Eskü alatt hazudott a nemzeti hírszerzési igazgató

James Clapper még a botrány kitörése előtt mondta, hogy az NSA nem figyel amerikaiakat.

Levélben szólította fel vizsgálatra a kormányt James Clapper amerikai nemzeti hírszerzési igazgató ellen a képviselőház igazságügyi bizottságának hét tagja. A hét republikánus politikus által szignált dokumentum szerint Clapper eskü alatt hazudott, amikor márciusban egy meghallgatáson azt állította, hogy az informatikai hírszerzéssel megbízott amerikai titkosszolgálat, a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) „szándékosan” nem figyel meg amerikai állampolgárokat, és nem is gyűjt adatokat róluk. Két hónappal később, az Edward Snowden által kiszivárogtatott NSA-dossziékból kiderült, hogy ez nyilvánvaló hazugság, Clapper pedig bocsánatot is kért, mondván, csak egy pillanatnyi emlékezetkiesés miatt sikerült hazudnia. Valószínűleg csak az általános politikai adok-kapok része, de a némi fáziskéséssel íródott levél tanúsága szerint ez a bocsánatkérés a republikánusoknak már nem elég. így a világszerte visszhangzó botrány árnyékában most az amerikai hírszerzés első számú vezérének a fejét követelik.

A Fehér Háznak január 10-éig van ideje válaszolni a levélre, de az szinte kizárt, hogy Clappert felelősségre is vonják. Hírszerzési igazgatóként Clapper Eric Holder igazságügyi miniszter közvetlen munkatársa, és bár nagy a politikai nyomás, hogy az NSA adatgyűjtési és megfigyelési programjait korlátozzák, a Fehér Ház aligha őt fogja feláldozni a fejeket követelőknek. (Clapper nagy túlélő. Megúszta azt a botrányt is, amely a bengázi amerikai konzulátus ellen tavaly szeptemberben végrehajtott támadás után tört ki. Hírszerzési információkra hivatkozva akkor az Obama-adminisztráció eleinte széltében-hosszában azt hangoztatta, nem terrorakcióról, hanem „spontán” támadásról van szó. Emiatt – Chris Stevens líbiai nagykövet halála miatt – némiképp meglepően Susan Rice akkori ENSZ-nagykövet vitte el a balhét. Ő a külügyminiszteri ambícióitól vehetett búcsút, igaz, később vigaszágon övé lett a kongresszusi jóváhagyást nem igénylő poszt, Barack Obama elnök nemzetbiztonsági tanácsadói tisztsége.)

A levél aláírói között egyébként olyanok is vannak, akik Snowden megjelenése előtt nyíltan ellenezték az NSA mozgásterének a szűkítését. „Azzal az alapvető feltétellel kapcsolatban azonban nem is lehet nézetkülönbség, hogy a kongresszusi meghallgatottaknak az igazságnak megfelelően kell válaszolniuk” – jegyzi meg ennek kapcsán a hét republikánus képviselő.

James Clapper októberben a Capitol Hillen. Megússza a botrányokat
A protester heckles U.S. Director of National Intelligence James Clapper (L) as he is removed from a House Intelligence Committee hearing on Capitol Hill in Washington, October 29, 2013. The hearing was on the potential changes to the foreign intellience surveillance act (FISA). Clapper said on Tuesday that foreign allies regularly conduct espionage activities against American leaders and intelligence services. REUTERS/Jason Reed (UNITED STATES - Tags: POLITICS MILITARY TPX IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.