Eskü alatt faggatnák a pápát Amerikában
Beidézhető-e a római katolikus egyház feje egy bíróságra, hogy eskü alatt tegyen tanúvallomást a pedofilügyekben? A Vatikán alkalmazottai-e az amerikai egyházmegyék tisztségviselői? Ezek a fő kérdései egy precedensértékűnek tekintett perben, amelyet az USA Kentucky államában, hat évvel ezelőtt indítottak felperesek.
Állításuk szerint papok zaklatták őket évtizedekkel ezelőtt, és felelősnek tartják a Vatikánt is ezért, mondván: szemet hunyt e bűnök felett. A felperesek ügyvédje mindkét fenti kérdésre igennel felel, és gyűjtőperré szeretné tágítani a keresetet. Ő volt a jogi képviselője annak a többszáz áldozatnak is, akik - az amerikai katolikus egyházat az évtized elején megrengető pedofilügyek helyi leágazásaként - 25,3 millió dolláros kártérítésben egyeztek ki Kentucky egyik érsekségével.
Az új fejlemény: az AP amerikai hírügynökség megszerezte a Vatikán védekezését a bíróságon. Ennek lényege: XVI. Benedek pápát - akinek felelősségét több országban is firtatják most az évtizedekkel ezelőtti szexuális zaklatások kapcsán - egy külföldi állam fejeként a szuverén immunitás intézménye védi a beidézéstől. Ez egybevág a hivatalos amerikai állásponttal: három éve egy szövetségi fellebbviteli bíró már elejét vette, hogy beidézzék az egyházfőt Kentucky-ban.
A Vatikán továbbá azzal is kéri a kereset semmisnek nyilvánítását, hogy a második vatikáni zsinat a püspökökre, mint az egyházmegyék irányítóira ruházta a munkáltatói jogokat, azaz a Szentszék nem vonható közvetlenül felelősségre a gyerekeket zaklató amerikai papjai miatt. Végül azt állítják: egy 1962-es vatikáni irat - ellentétben a felperesek állításával - nem tiltotta meg a püspököknek, hogy a polgári igazságszolgáltatáshoz forduljanak zaklatási ügyekben. Ez a kérdés azért is lényeges, mert a pápát ért bírálatok most akörül összpontosulnak: Joseph Ratzinger bíboros szerepet játszott ezen ügyek eltusolásában a hittani kongregáció fejeként. A mostani XVI. Benedek évtizedekig vezette korábban ezt a testületet. Az amerikai törvények szerint egyébként itteni bíróságon akkor lehet vatikáni dokumentum tételes bemutatását kérni, ha az az Egyesült Államokban található.
A nyugati parti Oregon államban is hasonló per folyik, ugyanezekkel az érvekkel. Sőt az az ügy már előbbre is tart: Washingtonban, a szövetségi Legfelsőbb Bíróság előtt van, amely még nem döntötte el, hogy tárgyalhatóként befogadja-e. Mindenesetre egy friss felmérés szerint az amerikaiak körében 23, azon belül pedig a katolikusoknál is 20 százalékpontot esett a pápa támogatottsága a két évvel ezelőttihez képest, amikor is az Egyesült Államokban járt.