Esélyük sem volt a túlélésre
Az esőzés pénteken kezdődött a Fekete-tenger menti Kubán vidéken. Az emberek nem tulajdonítottak neki nagy jelentőséget, ezen a területen gyakran előfordult máskor is, hogy hirtelen nagy mennyiségű csapadék hullott. Pár óra alatt azonban hatalmas mennyiségű, több hónapnyi víz zúdult a területre. A több méteres áradat olyan gyorsan jött, hogy az embereknek menekülésre sem maradt idejük, és többen a saját házukba fulladtak bele. A 171 áldozat között sok gyerek is van, a lakosok mindenüket elvesztették.
– Segítenünk kell ezeknek a családoknak, azoknak, akik nagyon rossz körülmények közé kerültek, és elvesztették szinte mindenüket – mondta egy televíziós adásban Vlagyimir Putyin, aki szombaton azonnal a helyszínre utazott, majd nyomozást rendelt el az ügyben.
A katasztrófában az 57 ezer lakosú Krimszk szenvedte a legnagyobb károkat. A település lakói szerint a vezetőik magukra hagyták őket, nem tájékoztatták az embereket megfelelően. Most pedig még abban sem segítenek, hogy rendesen eltemessék a halottakat, akiket nagyrészt álmukban ért a halál. – Felébredt, megpróbált kijutni a házból, de elvitte a víz. Másnap teljesen meztelenül találtuk meg – mondta az egyik túlélő a Reutersnek, akinek 92 éves apját kellett eltemetnie. Egy idős asszony pedig azt mesélte, a nővére évtizedekkel ezelőtt már túlélt egy nagy árvizet, akkor derékig ért a víz, most viszont a plafonig. Esélye sem volt a túlélésre.
Krimszk vezetője egyébként az első, aki elvesztette pozícióját a katasztrófa miatt. Őt a rendkívüli helyzetek minisztere váltotta le, aki be is jelentette, egyértelműen a helyi hatóságokat terheli a felelősség a katasztrófa miatt. A helyi vezetőknek rögtön azután figyelmeztetni kellett volna a lakosokat az esetleges vészhelyzetre, hogy pénteken késő délután elkezdett esni az eső.
Ráadásul a helyiek között több feltételezés is elterjedt a közelben lévő víztározó zsilipjével kapcsolatban. Az egyik szerint a többméteres vízoszlop átszakította a gátat, a másik szerint viszont direkt nyitották meg a zsilipeket, hogy a víz elkerülje a nagyobb településeket, és inkább a kisebb városok felé terelték az áradatot.
Az életben maradt lakosok egyelőre megpróbálják menteni, ami menthető, habár nem sok maradt a házakból. A lakosok mindenüket elvesztették, maguk is alig tudtak kimenekülni az épületekből, az értékek mentésére nem jutott idő. A katasztrófa után országszerte megkezdődött a jótékonysági gyűjtés, a környező településekről pedig már küldtek egy csomó adományt, egyelőre ezekből öltözködnek az emberek. A hajléktalanná vált lakosok számára sátrakat állítottak fel.