Erőszakot ígér a Tigris éve
A kínai holdnaptár szerint az új év napja idén február 14-ére, kezdete Kínában pontosan 10 óra 52 percre esik. Az időkülönbség miatt a hazánkban élő kínaiak, már ha be akarják tartani a pontos terminust, hét órával korábban, hajnalban koccinthatnak, s kívánhatnak szerencsét egymásnak a Tigris évében. Ilyenkor Kína-szerte népvándorlás indul be, az idei előrejelzés 210 millió embert említ, akik vonaton, repülőn vagy gépkocsin utaznak, hogy családjukkal együtt tölthessék az új év kezdetét. A tél az ország északi részén a megszokottnál keményebb volt, a meteorológia a hétvégére még sok helyen további havazást ígér, s figyelmeztet a jeges utakra. A holdújévi szünet hivatalosan egy hét, ám az ingázó vendégmunkások közül számosan több hétre is hazatérnek. 2010 egyébként a legenda szerint Kr. e. 2697-ben beiktatott Sárga királytól datálódó kínai időszámításban a 4707-ik évnek számít.
A Tigris éve a kínai asztrológiában, így az öt elem (a fém, a víz, a fa, a tűz és a föld) egyensúlyozó teóriájában hívők szerint nem ígérkezik jónak, legalábbis nem mindenkinek. Az asztrológiai jegyek, így a Tigris 12 évente ismétlődik, ám nem mindegy, hogy az öt elemből melyik a meghatározó. Idén a Tigris a fémmel találkozik, s a szín alapján ezért említik a Fehér Tigris évének, ami hatvan évente egyszer fordul elő. (Utoljára 1950-ben, amikor a koreai háború kirobbant.)
Akik a pénz mindenhatóságában hisznek, azok a fémet előszeretettel az arannyal azonosítják, s ezért elterjedt az Arany Tigris évének elnevezése is. A Tigrishez kötődik a fa és a tűz eleme is, 2010-ben azonban nem ezek a meghatározók. A fém viszont tart a tűztől, s az utóbbit a fa is erősíti, így idén a nyugalommal szemben inkább a konfliktusok dominálnak majd – vélik a feng shui iskola szakértői. Ráadásul a fém a keménységével megtámogatja a Tigris ragadózó, erőszakos jellemvonásait, ami egyaránt okozhat geopolitikai feszültségeket, miként erős piaci, tőzsdei kilengéseket is. Ha nem enged Irán és Észak-Korea a nagyhatalmakkal folytatott atomvitájában, akkor az idei év drámai fejleményeket hozhat – vélik a szakértők, ám ehhez nem is kell a feng shuiban jártasnak lenni. Az amerikai-kínai viszonyban is sok a „robbanó töltet”: a világpolitikába és gazdaságba nagyobb beleszólást igénylő Peking pénteken – két hét alatt harmadszor – figyelmeztette Washingtont, hogy a 6,4 milliárd dolláros tajvani fegyverszállítás után további károkat okozhat a bilaterális kapcsolatoknak, ha Obama elnök február 18-án valóban találkozik a dalai lámával.
Tan Khoon Yong szingapúri feng shui mester arra hívta fel a figyelmet, hogy a Tigris évben mindenki indulatosabb, kötözködőbb, ezért az egyének életében is a megszokottnál több vitára, pereskedésre kell felkészülni. Erőszakos évtől tart Raymond Lo hongongi mester is, aki ugyanakkor bízik abban, hogy a tigrisnek tulajdonított pozitív vonás is érvényesül majd: az erősebbek megpróbálnak segíteni a gyengébbeknek, a rokonoknak és barátoknak, akiknek rosszabbul megy a sora. A kínai horoszkópot elemzők szerint 2010 nem lesz könnyű a Tigris jegyében születetteknek, s különösen nehéznek ígérkezik a majom és a kígyó jegyét hordozóknak.