Érettségi idején sztrájkolnának a szlovák tanárok
A legnagyobb szlovákiai pedagógus-szakszervezet (OZPSVS) sztrájkbizottsága már kedden összeül, hogy egyeztessen, de várhatóan csak csütörtökön dönt a decemberben ideiglenesen felfüggesztett sztrájk folytatásáról vagy végleges beszüntetéséről.
Közben a tavaly ősszel - a központi érdekvédelmi szervezet tevékenységével elégedetlen tanárok által szakadárszervezetként - létrehozott Új iskolai szakszervezet (NSO) kilátásba helyezte, hogy amennyiben a kormány nem teljesíti követeléseiket, a következő sztrájkot a márciusi érettségi vizsgák és az ugyanakkor esedékes általános iskolai tudásszintfelmérő monitor idejére időzíti. Ludovít Sebelédi, az NSO vezetője a szlovák közszolgálati hírügynökségnek (TASR) kijelentette: tudatosan választották a márciusi időpontot, hogy ezáltal is jelezzék a kormánynak, szándékaik komolyak.
Az NSO által ígért munkabeszüntetéstől a legnagyobb szlovák pedagógus-szakszervezet elhatárolódott. Indokolatlan nyomásgyakorlásnak tartja az érettségik idejére ígért sztrájkot az oktatásügyi tárca. Michal Kalinák, a szaktárca szóvivője leszögezte: a minisztérium visszautasítja, hogy a diákokat túszként kezelje a szakszervezet olyan gondok miatt, amelyek 20 éven át halmozódtak fel.
Szlovákiában a pedagógusok tavaly novemberben kezdtek meghatározatlan idejű sztrájkba, miután Robert Fico kabinetje nem fogadta el azokat a követeléseket, hogy 2013-tól emeljék 10 százalékkal az oktatásügyi dolgozók béreit, s a kormány szavatolja, hogy évente a GDP 0,3 százalékával emeli az oktatási szférának szánt források összegét. Bár nem egyezett meg a kormánnyal, a központi pedagógus-szakszervezet néhány héttel később felfüggesztette a sztrájkot, az Új iskolai szakszervezet viszont folytatta nyomásgyakorló akcióit.